AKTUALNOŚCI

Podczas rajdu poznawali historię powiatu

27 września odbył się rajd rowerowy dla młodzieży pod hasłem „Śladami historii Powiatu Świdnickiego „. Organizator wydarzenia to Forum Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych Lider Forum.
– To już druga edycja naszej akcji. W wycieczce wzięło udział 31 uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdniku. Trasa przebiegała spod szkoły do Wierzchowisk, gdzie po pałacu oprowadziła młodzież właścicielka- Pani Maria Cioczek – relacjonuje Józef Drozd z „Lider Forum” – Następnie, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, obecny już wraz z młodzieżą w Wierzchowiskach, opowiedział historię o Michale Smoku, czyli Annie Pustowójtównie, która urodziła się w tym pałacu. Trasa rajdu powiodła dalej do lasu Krępieckiego. Tam nasza sekretarz, Ola Morawska opowiedziała dzieciom niezwykle poruszającą historię, która miała tam miejsce w dniach 21-22 kwietnia 1942 r., kiedy to Niemcy rozstrzelali ok. 2800 Żydów z getta na Majdanie Tatarskim. Przedstawiła również wydarzenia, których świadkiem był świdniczanin, Pan Stefan Kujawski i jego rodzice. Młodzież słuchała o mordzie na Polakach i ludziach innych narodowości.
Nad grupą młodzieży czuwali nauczyciele: Katarzyna Świerszcz, Marta Wójcik-Sowa, Dorota Stępniak i Ola Morawska. Całość rajdu zakończyła się w świdnickim lesie Rejkowizna ogniskiem i poczęstunkiem- kiełbaskami i gorącą herbatą.
Podczas poprzedniej takiej akcji młodzież rowerami dotarła do majątku ziemskiego w Podzamczu, a stamtąd do Krzesimowa. Złożono kwiaty w Dolinie Krzyży, a końcową stacją był poczęstunek nad stawem w Mełgwi.
– Nasz cel to aktywizacja młodzieży, propagowanie postaw obywatelskich i patriotycznych, a także pomoc osobom pokrzywdzonym losowo oraz wspieranie inicjatyw gospodarczych. Uczestnicy wycieczki byli zachwyceni. Pytają już o kolejne tego typu inicjatywy – zapewnia Józef Drozd.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button