SPONSOROWANE

Czy pożyczka prywatna od rodziny to zawsze dobry pomysł?

Pożyczka jest zewnętrznym źródłem finansowania, które może być swobodnie wykorzystywane na realizację różnych celów. Można ją zaciągnąć w banku, w firmie pozabankowej, ale i od członków swojej rodziny. Pożyczka od rodziny, nawet tej najbliższej nie zawsze jest tylko naszą prywatną sprawą. Powyżej pewnych kwot musimy informować o tym państwo i regulować kwestie podatkowe. Czy warto jednak pożyczać od rodziny i bliskich nam osób? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.

Pożyczki prywatne od najbliższej rodziny

Każdemu zdarzają się sytuacje, w których zaskakuje nas brak gotówki czy nagłe, trudne do natychmiastowego pokrycia wydatki. Chcąc uniknąć konieczności opłacania podatku, możemy pożyczyć pieniądze od rodziny, ale tylko raz w ciągu 5 lat w kwocie do 9637 zł. Pożyczanie pieniędzy od rodziny i znajomych wydaje się nam często najprostszym i jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. W końcu do rodziny mamy największe zaufanie i nieraz możemy liczyć na jej wsparcie i pomoc.
Standardowo takie pożyczki podlegają opodatkowaniu w wysokości 2%. Jeśli jednak wysokość pożyczki nie przekracza 9637 zł od jednej osoby, jest ona zwolniona z opodatkowania. Przepis ten dotyczy tylko najbliższej rodziny, a konkretnie współmałżonków, rodzeństwa, zstępnych, wstępnych, pasierba, pasierbicy, zięcia, synowej, teściów, ojczyma lub macochy. Okres pożyczki może wynosić maksymalnie pięć lat.

Pożyczki od osób prywatnych są niepewne

Pożyczki od bliskich nam osób nie są, jednak najlepszym pomysłem, ponieważ w ten sposób obarczamy najbliższych własnymi wydatkami i utrudniamy im realizację wcześniej zaplanowanych czynności. Mowa tu np. o podróży zagranicznej czy remoncie mieszkania. Gdybyśmy jednak zdecydowali się pożyczyć nieco więcej, koniecznie musimy zgłosić ten fakt w swoim urzędzie skarbowym. Nigdy nie bierzmy pieniędzy do ręki, zadbajmy również o to, aby posiadać dowód wpłaty na konto.
Dzisiaj jesteś przekonany, że jesteś w stanie oddać pieniądze pożyczone od bliskich Ci osób. Co jeśli sytuacja Cię przerośnie i nie będziesz mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań, bo najzwyczajniej w świecie nie będziesz miał z czego? Rodzina, przyjaciele czy sąsiad nie muszą być wyrozumiali – to w końcu ich pieniądze na które mają swoje plany, które Ty zwyczajnie komplikujesz. Stąd już pierwszy krok do poważnej kłótni, która może zakończyć się nawet w sądzie. Pożyczyłeś 1500 zł, po pewnym czasie oddałeś dług, tymczasem pożyczkodawca domaga się odsetek – i już awantura gotowa. Po niej w najlepszym przypadku nastąpi ,,jedynie” oziębienie relacji. Według polskiego prawa każda pożyczka powyżej 500 zł wymaga spisania umowy. W umowie muszą pojawić się Wasze dane, kwota pożyczki i ewentualne odsetki. Pożyczka w rodzinie nie zawsze oznacza bezproblemowy zwrot pieniędzy. Osoba pożyczająca pieniądze, która nie może doczekać się spłaty długu ma trzy wyjścia: ugodę z pożyczkobiorcą, sprzedaż długu, wystąpienie na drogę sądową.

Pożyczki prywatne rodzą duże ryzyko nieporozumień

Pożyczanie pieniędzy od bliskich nam osób może rodzić wiele nieprzyjemnych sytuacji, których z pewnością chcielibyśmy po prostu uniknąć. Duży wpływ na przeprowadzenie transakcji mają tutaj po prostu emocje czy rodzinne względy. Zapożyczanie się u rodziny i bliskich znajomych bywa po prostu trudne. Jeżeli raz pożyczymy, później możemy wpaść w spirale i robić to notorycznie korzystając z dobrej woli krewnych. Taka pożyczka często jest nieoprocentowana, co może wiązać się z tym, że będziemy oddawać dług w niskich ratach przez dłuższy okres czasu. Możesz nawet unikać bliskich, tylko dlatego że będą kojarzyć Ci się ze spłatą długu. Takie zachowanie z pewnością może nadszarpnąć Wasze relacje. Bliscy są zbyt drodzy i cenni, abyś mógł ich stracić przez parę tysięcy złotych.
Na ogół pożyczki zaciągane u rodziny nie są czymś dobrym, dlatego za wszelką cenę trzeba ich unikać. Z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciu. Zastanów się zatem czy w nie lepszym rozwiązaniem nie będzie pożyczka w banku lub instytucji pozabankowej. W razie problemów ze spłatą pożyczki, nikt z pewnością nie będzie żywił do Ciebie urazy. Zawsze trzeba będzie, zmierzyć się z konsekwencjami, niezależnie od tego, gdzie pożyczamy pieniądze. Można to zrobić w lepszym stylu, niż w postaci rodzinnych niesnasek.

Pożyczki prywatne nie uwzględniają promocji

Dlaczego jeszcze nie warto pożyczać pieniędzy od bliskich nam osób? Pożyczki zaciągane np. w instytucjach pozabankowych dają możliwość skorzystania z fachowej pomocy doradców finansowych. Z ich pomocą możemy wybrać szybko i skutecznie, najlepszą ofertę dopasowaną do naszych możliwości finansowych. Pojawiają się również atrakcyjne oferty promocyjne oraz wygodne raty zachęcające do zaciągnięcia pożyczki. Pożyczając pieniądze od bliskich nam osób nie otrzymujemy takiej możliwości. Jeśli nie znamy się na finansach, szybko możemy pożyczyć kwotę, której nie będziemy w stanie spłacić w określonym terminie. Zanim zdecydujemy się na pożyczkę od krewnego, koniecznie zapoznajmy się z wachlarzem ofert pożyczkowych oferowanych przez instytucje finansowe.
I choć większość z nas zna słynną maksymę, że nigdzie nie pożyczysz taniej niż od rodziny to warto traktować ją z przymrużeniem oka. Pożyczka u krewnego w małej kwocie nie jest oczywiście niczym złym, jednak jeśli mówimy o większych kwotach – staje się to wówczas nieco trudniejsze. Oprócz tego, że trudno odmówić, jeszcze trudniej jest zwrócić, dlatego warto o tym pamiętać.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama