AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Rozmawiali o wyzwaniach we wczesnym wspomaganiu dziecka

W Świdniku odbyła się konferencja pn. „Razem łatwiej – wczesne wspomaganie dziecka w rozwoju, zadania i wyzwania”. Spotkanie było okazją do przemyśleń nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale dla każdego rodzica.
Organizatorami wydarzenia są: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, Powiat Świdnicki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka.
Konferencję uroczyście rozpoczęła Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Elżbieta Krupa, a także wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, którzy wydarzenie objęli patronatem honorowym.
– Wczesne wspomaganie ma na celu pobudzanie rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Warto wiedzieć gdzie zgłosić się po wsparcie i jaka pomoc przysługuje rodzicom. Mam nadzieję, że znakomici specjaliści pomogą dziś uzupełnić wiedzę na tak ważny temat i wskażą kierunki działania – mówił wicestarosta Waldemar Białowąs.
Nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji z terenu powiatu oraz pozostali obecni na spotkaniu goście mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych wykładów z zakresu wczesnego wspomagania dziecka.
Oto tematy, jakie podejmowano:
– dr n. med. Bożena Śpila – „Rozwój małego dziecka okiem lekarza specjalisty”
– mgr Jolanta Rafał-Łuniewska (ORE) – „Wczesne wspomaganie w systemie edukacji – aspekt organizacyjno-prawny”
– dr Radosław Piotrowicz (APS) – „Wspomaganie małego dziecka w nabywaniu przez nie kompetencji – wieloprofilowa diagnoza, program współpracy specjalistów”
– dr Anna Prokopiak (UMCS) – „Możliwości terapii dziecka z wczesnym rozpoznaniem autyzmu.
– dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski (Politechnika Lubelska)- „Projektowanie architektoniczne wnętrz szkolnych i mieszkalnych uwzględniające potrzeby dzieci z zaburzeniami rozwoju”.
– dr Katarzyna Patyk-Wieczorek (WSEI) – „Metoda zachowań werbalnych w procesie wczesnego wspomagania dziecka z ASD”
Na koniec dr Radosław Piotrowicz poprowadził warsztaty dla chętnych uczestników spotkania.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button