AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Rozmawiali o wyzwaniach we wczesnym wspomaganiu dziecka

W Świdniku odbyła się konferencja pn. „Razem łatwiej – wczesne wspomaganie dziecka w rozwoju, zadania i wyzwania”. Spotkanie było okazją do przemyśleń nie tylko dla nauczycieli i pedagogów, ale dla każdego rodzica.
Organizatorami wydarzenia są: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, Powiat Świdnicki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka.
Konferencję uroczyście rozpoczęła Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Elżbieta Krupa, a także wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs oraz Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk, którzy wydarzenie objęli patronatem honorowym.
– Wczesne wspomaganie ma na celu pobudzanie rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Warto wiedzieć gdzie zgłosić się po wsparcie i jaka pomoc przysługuje rodzicom. Mam nadzieję, że znakomici specjaliści pomogą dziś uzupełnić wiedzę na tak ważny temat i wskażą kierunki działania – mówił wicestarosta Waldemar Białowąs.
Nauczyciele, pedagodzy, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji z terenu powiatu oraz pozostali obecni na spotkaniu goście mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych wykładów z zakresu wczesnego wspomagania dziecka.
Oto tematy, jakie podejmowano:
– dr n. med. Bożena Śpila – „Rozwój małego dziecka okiem lekarza specjalisty”
– mgr Jolanta Rafał-Łuniewska (ORE) – „Wczesne wspomaganie w systemie edukacji – aspekt organizacyjno-prawny”
– dr Radosław Piotrowicz (APS) – „Wspomaganie małego dziecka w nabywaniu przez nie kompetencji – wieloprofilowa diagnoza, program współpracy specjalistów”
– dr Anna Prokopiak (UMCS) – „Możliwości terapii dziecka z wczesnym rozpoznaniem autyzmu.
– dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski (Politechnika Lubelska)- „Projektowanie architektoniczne wnętrz szkolnych i mieszkalnych uwzględniające potrzeby dzieci z zaburzeniami rozwoju”.
– dr Katarzyna Patyk-Wieczorek (WSEI) – „Metoda zachowań werbalnych w procesie wczesnego wspomagania dziecka z ASD”
Na koniec dr Radosław Piotrowicz poprowadził warsztaty dla chętnych uczestników spotkania.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama