AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Koncert Piosenki Patriotycznej w Świdniku

Śpiewali „Wojenko, wojenko”, „O mój Rozmarynie”, „Deszcz jesienny, deszcz” czy „Dziwny jest ten świat” i wiele innych piosenek bliskich sercom Polaków.
Wczoraj w Świdniku Koncert Piosenki Patriotycznej zagrali: Dariusz Tokarzewski, Mariusz Matera i Przyjaciele. Widownia w pełnym przekroju wiekowym chętnie włączała się do wspólnego śpiewania. W wydarzeniu uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy Świdnika – kombatanci, Oficerowie Wojska Polskiego, więźniowie polityczni oraz młodzież.
Koncert odbył się pod patronatem Wicemarszałka Województwa Krzysztofa Grabczuka, przy współfinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Zasłużeni świdniczanie zostali uhonorowani Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego za szczególne zasługi.
Wyróżnieni zostali:
Gen Józef Wiejak, który całym swoim życiem udowadnia, że warto być Polakiem.
Bohater, który przyczynia się do kształtowania postaw patriotycznych. Generał od młodego wieku walczył najpierw w Batalionach Chłopskich, potem w Armii Krajowej, pod pseudonimem „Szatan” i „Śmiały”.
Jadwiga Ciołek, która przez 39 lat kierowała świdnicką biblioteką publiczną, angażując do współpracy młodzież szkolną. Rozwijała również z sukcesami swoje pasje społecznikowskie, zasiadając przez dwie kadencje w Radzie Miasta Świdnik.
Alina Kurzajewska, wieloletni kierownik Miejskiego Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku, gdzie od początku stwarzała rodzinne warunki dla seniorów wymagających opieki.
Ewa Wołoczko, z wykształcenia ekonomista, nieprzerwanie 35 lat wraz z mężem prowadziła pierwszą kwiaciarnię w Świdniku. Biznes, w który małżeństwo weszło w 1983 roku, przetrwał zmiany ustrojowe i gospodarcze.

Andrzej Sokołowski, ikona świdnickiej „Solidarności”. Był członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” i członkiem prezydium MKZ, a po wyborach v-ce przewodniczącym „Solidarności” WSK PZL – Świdnik. To także organizator Komitetu Strajkowego, którym kierował aż do pacyfikacji zakładu. W 1990 r. na czele Komitetu Obywatelskiego w Świdniku organizował pierwsze wybory samorządowe.
Stanisław Skrok, miłośnik pracy z młodzieżą, wieloletni nauczyciel matematyki, współzałożyciel Związku Zawodowego „Solidarność” w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, współorganizator strajków nauczycielskich i spotkań młodzieży z historykami. W 1989 r. został wybrany sekretarzem

Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Świdniku, który organizował pierwsze wolne wybory samorządowe, zakończone w maju 1990 r. Na pierwszej Sesji Rady Miejskiej wybrany został Burmistrzem Świdnika.
Dariusz Tokarzewski, artysta, muzyk, społecznik i radny powiatowy. Od lat angażuje się w pomoc osobom ze szczególnymi potrzebami, wspiera młodych zdolnych muzycznie uczniów. Od 1978 roku nieprzerwanie koncertuje z grupą VOX.
Waldemar Wołoczko, wieloletni pracownik WSK Mielec, potem WSK Świdnik jako Technolog Produkcji oraz Mistrz Montażu Motocykla. Członek Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, uprawiał sporty motorowe i szachowe zdobywając cenne trofea, a także jeden z pierwszych przedsiębiorców w Świdniku.
Wicestarosta Waldemar Białowąs otrzymał Medal Nauka i Kultura z rąk Stanisława Krzysztonia, Wiceprezesa Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich Okręgu Lubelskiego „Wolność i Niezawisłość”, za zasługi w dziedzinie kultury, nauki oraz krzewienie idei patriotycznych.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button