AKTUALNOŚCIEDUKACJASPORT

Wielki sukces Huberta „Małpy” Szymajdy!

Jakie to uczucie podczas walki w klatce? Jak wygląda Pana dzień? Kiedy trzeba zacząć ćwiczyć, żeby osiągnąć taki sukces? – na takie pytania odpowiadał wczoraj Hubert Szymajda, zawodnik MMA, który w sobotę wywalczył sobie tytuł mistrza w kategorii lekkiej.
Wczoraj mistrz, absolwent I LO w Świdniku, na zaproszenie Waldemara Białowąsa i dyrektora Stanisława Stefańczyka, spotkał się z młodzieżą ze swojej dawnej szkoły, by zmotywować młodych ludzi do walki o swoją przyszłość.
– Byłem przeciętnym, szarym uczniem, któremu udało się osiągnąć sukces. Pamiętajcie, wierzcie w siebie, nie poddawajcie się nigdy w swoich dążeniach – apelował Hubert Szymajda, proponując uczniom treningi w szkole. Podczas spotkania ogłosił także licytację swojej koszulki na swoim fanpage’u. Dochód ma wspomóc w rehabilitacji ciężko chorego chłopca ze Świdnika.
20 października w Lublinie odbyła się kolejna gala organizacji TFL (Thunderstrike Fight League). Jedna z największych gwiazd organizacji – Hubert Szymajda wywalczył sobie tytuł tymczasowego mistrza w kategorii lekkiej.
Z zawodnikiem spotkał się wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs – Gratuluję Hubertowi sukcesu i zadeklarowałem wsparcie w dalszej jego karierze. Wielki szacunek dla doskonałego zawodnika – mówił od lat związany ze sportem Białowąs, trener, założyciel klubu Shiroikaj Judo Club, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo.
Hubert „Małpa” Szymajda, po kontrowersyjnej porażce przez dyskwalifikacje z Guilherme Cadeną na TFL 13 oraz pewnym zwycięstwie nad Maikonem Lopesem podczas TFL 14, wykorzystał szansę na wywalczenie pasa TFL.
Na kolejnej gali dojdzie do walki Cadena vs Szymajda ll, a stawką będzie tytuł, który obecnie dzierży Brazylijczyk.
29-letni Szymajda pochodzi z Białej Podlaskiej i do walk MMA wrócił po dwuletniej przerwie. Walczył na pierwszej historycznej gali Thunderstrike Fight League w Lublinie.
Mieszane sztuki walki (ang. mixed martial arts, MMA) to dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą przy dużym zakresie dozwolonych technik. Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała. Walki MMA pierwotnie określano ze względów marketingowych (zwłaszcza w USA) również jako „No Holds Barred” (NHB), czyli „bez chwytów zabronionych”. Stąd niekiedy mieszane sztuki walki do dziś nazywane są „walkami bez reguł”. Jest to mylący termin, gdyż jak w każdej dyscyplinie sportu i w tej obowiązują ściśle określone reguły współzawodnictwa. Rywalizacja toczy się zarówno w stójce, jak i parterze. W typowych walkach MMA dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie, duszenia. Zabronione są natomiast techniki stwarzające znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia zawodników.
W regulaminach większości organizacji czy zawodów zakazane jest zwykle: gryzienie, zahaczanie (wkładania palców w otwory fizjologiczne, np. usta czy nos), atakowanie genitaliów, oczu i krtani, uderzanie głową, uderzanie w kręgosłup, stosowanie dźwigni na małe stawy, czyli palce.
Wyniki gali TFL 15
70 kg.: Hubert Szymajda pok. Roberta Maciejowskiego przez jednogłośną decyzję.
Walka o pas TFL:
61 kg.: Jakub Piesiewicz pok. Mariusza Joniaka przez poddanie (duszenie zza pleców), runda 2
Walki zawodowe:
77 kg.: Kamil Dołgowski pok. Cezarego Oleksiejczuka przez poddanie (gilotyna), runda 1
77 kg.: Robert Hałota pok. Marcina Skrzeka przez TKO, runda 2
77 kg.: Mateusz Głuch pok. Przemysława Włodkowskiego przez nokaut, runda 2
57 kg.: Judyta Rymarzak pok. Kristinę Lindtnerovą przez jednogłośną decyzję
66 kg.: Sławomir Kołtunowicz vs. Kamil Piegat
Walki semi-pro:
93 kg.: Jakub Ozga pok. Artura Dzikiego przez jednogłośną decyzję
66 kg.: Patryk Kazmarczyk pok. Roberta Ruchałę przez jednogłośną decyzję
Walki bokserskie:
120 kg.: Marcin Łuczyński pok. Marcina Ciocha TKO, runda 1
Walka K1:
Jakub Kalinowski vs. TBA

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button