AKTUALNOŚCI

Policja rozpoczęła akcję ZNICZ

Przed nami okres Wszystkich Świętych. Już od dziś do 4 listopada prowadzone będą wzmożone działania policyjne pod nazwą ZNICZ. Policjanci czuwać będą nad bezpieczeństwem wszystkich, którzy w tych dniach wybiorą się na groby swoich bliskich. W tym okresie zostaną także wprowadzone zmiany w ruchu w rejonie cmentarzy. Policjanci apelują o ostrożną i rozsądną jazdę.
Okres „Wszystkich Świętych” to czas nie tylko zadumy i refleksji, ale także czas podróży na groby bliskich oddalone nawet o kilkaset kilometrów od miejsc zamieszkania. Wiąże się to jak zwykle ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w okolicach cmentarzy. Długi i męczący czas podróży, tworzące się korki na drogach, często panujące niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają narastaniu zmęczenia. Przy takich okolicznościach nie trudno o kolizję, czy wypadek. Dlatego też nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego czuwać będą policjanci.
O bezpieczeństwie podczas obchodzonych wkrótce dni Wszystkich Świętych mówili podczas briefingu zorganizowanego pod Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie funkcjonariusze, a także zaproszeni goście. Szczególną uwagę zwrócono na noszenie odblasków, które mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Do noszenia odblasków, które zwiększają widoczność pieszego na drodze zachęcały także zawodniczki MKS Lublin oraz pan Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru Mru, który jest ambasadorem akcji „Odblaski ratują życie – świeć przykładem”. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
W spotkaniu udział wziął również pan Tomasz Panfil Naczelnik Biura Edukacji Narodowej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dzięki inicjatywie IPN lubelscy policjanci otrzymali tysiąc sztuk odblasków nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od niedawna policjanci z drogówki podczas działań prowadzonych na drogach rozdają je pieszym.
O zasadach bezpiecznej podróży mówił z kolei podinsp. Robert Koźlak Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. Kierowcy, którzy wyruszą w podróż muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Funkcjonariusze sprawdzą, czy kierujący stosują się do przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach. Podczas wzmożonych kontroli policjanci będą sprawdzać także, czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa. Policjanci będą zwracali także uwagę na stan techniczny pojazdów, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz stan trzeźwości kierujących.
Policjanci przypomnieli także o konieczności zabezpieczenia domów i mieszkań podczas wyjazdów na groby. Rodzinne wyprawy na nekropolie to bowiem dobra okazja dla mieszkaniowych włamywaczy, którzy czyhają na nasze mienie. Wizyta na rodzinnych grobach i tłok na cmentarzach to też okazja dla kieszonkowców, dlatego mundurowi apelowali, by pilnować swoich torebek, czy kieszeni płaszczy.
Ponadto w związku z okresem Wszystkich Świętych policjanci przypominają, że przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i kierować się na wyznaczone miejsca parkingowe.
Wprowadzone zmiany przy niektórych z cmentarzy:
1. W rejonie cmentarza przy ul. Droga Męczenników Majdanka
– ul. Cmentarna
Ulica Cmentarna zmieni się w drogę jednokierunkową. Od 26 października do 5 listopada będzie można nią dojechać do cmentarza. Tak samo jak w latach ubiegłych utrzymana będzie relacja od ul. Droga Męczenników Majdanka w stronę cmentarza. Po obu stronach ulicy wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się. Wyjazd z parkingów odbywać się będzie drogą gruntową, jednokierunkową do ronda im. Janusza Krupskiego. Na rondzie zaś będzie obowiązywał zakaz skrętu w lewo. Pojazdy wyjeżdżające spod cmentarza będą kierowane do centrum ul. Dekutowskiego i al. Witosa
– ul. Droga Męczenników Majdanka
W środę 31 października po godz. 16 zmieni się przeznaczenie pasów ruchu na ul. Droga Męczenników Majdanka. Od skrzyżowania z ul. Ordonówny do skrzyżowania z ul. Grenadierów dwa pasy ruchu będą do jazdy w kierunku cmentarza, a jeden do centrum. Dodatkowo zostaną wprowadzone zakazy skrętu w lewo w ul. Ordonówny i na teren Muzeum.
2. W rejonie cmentarza przy ul. Lipowej
Od 26 października do 5 listopada miejsca parkingowe pod cmentarzem od strony ul. Lipowej zostaną przeznaczone na handel. Od środy (31października) do 2 listopada na ul. Ofiar Katynia zatoka postojowa przy centrum handlowym zostanie oznakowana dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
W dzień 1 listopada od godz. 7.00 do 21.00 kierujący będą mogli bezpłatnie pozostawić swoje pojazdy na parkingu podziemnym pobliskiego centrum handlowego
Dodatkowe miejsca parkingowe pojawią się wzdłuż ul. Głębokiej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Raabego. Do 2 listopada nie będą obowiązywały zakazy zatrzymywania się.
3. W rejonie cmentarza przy ul. Pszczelej
W czwartek – 1 listopada na ul. Pszczelej na odcinku od torów kolejowych do ul. Kukułczej zostanie wprowadzony jeden kierunek. Powrót spod cmentarza będzie się odbywał ulicami: Kukułczą, Letniskową do ul. Krężnickiej.
4. W rejonie cmentarza przy ul. Bełżyckiej
W czwartek 1 listopada na ul. Bełżyckiej zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od strony kościoła w Konopnicy do cmentarza. Wyjazd w stronę al. Kraśnickiej będzie się odbywał ul. Folwarczną, która zostanie oznakowana jako jednokierunkowa.
Policjanci z lubelskiej drogówki będą kierować ruchem w godzinach jego największego natężenia. W minionym roku podczas akcji Znicz na drogach województwa doszło do 37 wypadków, w których 3 osoby zginęły a 65 odniosło obrażenia.
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button