SPONSOROWANE

Jak dezynfekować ręce w gabinecie lekarskim?

Zanim wiedza o drobnoustrojach stała się popularna, lekarze nie dbali o oczyszczenie rąk przed i po zbadaniu pacjenta. W XIX wieku nie myto rąk nawet przed operacją lub po wykonaniu sekcji zwłok. Obecnie trudno spotkać lekarza, który nie myje rąk przed i po zbadaniu pacjenta. Jak wskazują badania, mycie rąk jest jedną ze skuteczniejszych metod, które zapobiegają przenoszeniu się zakażeń w środowisku szpitalnym i w przychodniach. Nawet podczas tak prostej czynności, jak mycie rąk, warto przestrzegać konkretnych zasad.

Jak dezynfekować ręce w gabinecie lekarskim?

Wyróżnić można kilka kroków, które składają się na cały proces dezynfekcji rąk w gabinecie lekarskim. Najpierw należy zwilżyć ręce a następnie, za pomocą dozownika, nabrać mydła. Kolejnym krokiem jest pocieranie rąk o siebie w energiczny sposób, z uwzględnieniem nadgarstków. Ważne, żeby czynność tę wykonać dokładnie, a więc:
– rozetrzeć mydło między dłońmi (specjalistyczne mydła i żele do dezynfekcji nabędziesz na stronie https://higieniczny.pl/dezynfekcja-rak.html)
– pocierać ręką prawą o lewą i odwrotnie w taki sposób, aby wyczyścić również przestrzenie między palcami (należy palce spleść ze sobą);
– pocierać palcami dłoni lewej, a dokładniej ich tylną częścią, o przednią stronę prawej dłoni, a następnie tę samą czynność wykonać zmieniając dłonie;
– za pomocą okrężnych ruchów umyć kciuk lewej i prawej dłoni;
– umyć prawy nadgarstek lewą dłonią i odwrotnie;
– dokładnie osuszyć ręce.

Dlaczego prawidłowe mycie rąk jest takie ważne? Zalecenia WHO

We wcześniejszym akapicie poruszono temat dezynfekcji rąk w gabinecie lekarskim. Proces ten jest dużo bardziej rygorystyczny, gdy dotyczy przygotowań lekarzy do operacji. Wytyczne WHO jasno określają, w jaki sposób należy dokonać dezynfekcji rąk przed wejściem na salę operacyjną.
Jak podkreśla World Health Organization, brak dbałości o tak wydawać by się mogło prostą czynność, jest przyczyną ogólnoświatowego problemu w sektorze opieki zdrowotnej.

Kiedy higiena rąk jest niezbędna?

Właściwie przed i po każdym kontakcie z pacjentem lekarz powinien umyć dłonie. Do innych sytuacji, po których umycie rąk jest wymagane, zaliczyć można m.in.:
– zdjęcie sterylnych lub niesterylnych rękawic;
– przechodzenie od zakażonej części ciała pacjenta to innej części;
– kontakt z płynami ustrojowymi pacjenta.
Warto podkreślić, że lekarz powinien umyć dłonie przed obsługiwaniem inwazyjnych urządzeń medycznych, nawet jeśli podczas działań tych będzie miał założone ochronne rękawiczki.
Czynników, które wpływają na zakażenia, jest wiele, jednak bardzo dużo zależy od tego, jakie zachowania przejawiają ludzie. Oczywiście uwarunkowane są one takimi względami jak kwestie ekonomiczne, ustroje państwowe, przekonania społeczno-kulturowe. Na szczęście wielu zakażeniom można zapobiec dzięki zdobyciu wiedzy na temat tego, jak dezynfekować ręce w gabinecie lekarskim. Nauka właściwego mycia rąk składa się jedynie z kilku prostych kroków, których przyswojenie zajmuje chwilę. Również pacjenci powinni zwracać uwagę na tę kwestię i, gdy zauważą jakieś przeoczenie, powiadomić o tym lekarza i poprosić go o to, aby umył ręce.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button