EDUKACJA

Będzie innowacyjnie i zdrowo

Bezpłatne zajęcia z robotyki, zdrowego żywienia a nawet warsztaty z iluzji czy nauka origami to wszystko dla mieszkańców gminy zorganizowało Stowarzyszenie Kreatywne Piaski. Projekt rusza już niebawem, bo 29 lipca.

W szkoleniu wezmą udział głównie dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Odbędą się one na przełomie lipca i sierpnia b. r. (29.07-9.08) w salach w budynku Szkoły Podstawowej w Piaskach. W sumie będzie to 9 dni po 5 godzin. Dla uczestników przygotowano naprawdę ciekawe i inspirujące zajęcia. Nie ma mowy o wakacyjnej nudzie.

Szkolenia obejmują następujące warsztaty:

  1. robotyka (3 grupy x 1,5h dziennie x 9 dni, łącznie 40,5h) składające się z części teoretycznej (wprowadzenie do tematyki z odniesieniem do rzeczywistości) i praktycznej (budowa konstrukcji, programowanie wg ustalonych reguł, sprawdzanie działania, zabawa, ew. wnioski. Warsztaty z „robotyki” będą prowadzone z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych – nowoczesne zestawy do robotyki: m.in. wyspecjalizowane serwomotory, czujniki, programowalne mikrokomputery oraz klocki LEGO TECHNIC. Celem warsztatów jest innowacyjna edukacja, która opiera się na rozwiązaniach inżynierskich – dzięki temu przełamuje opory związane z uczeniem nowych technologii. Zajęcia umożliwią dzieciom rozwój kreatywności, pracy zespołowej, logicznego myślenia, jak również umiejętności trudnych do nabycia podczas codziennych zajęć w szkole, takich jak wyobraźnia wizualno – przestrzenna.
  2. „jestem tym co jem” (4 grupy x 1h dziennie x 5 dni, łącznie 20h) o następującej tematyce: owoce i warzywa, pij mleko będziesz wielki, śniadanie daje moc, pij wodę. Warsztaty składają się z części teoretycznej, oraz praktycznej: poznawanie owoców egzotycznych przez zmysły (wzroku, smaku, węchu, dotyku), komponowanie zdrowych sałatek i przekąsek owocowo- warzywnych; wspólne robienie sosów na bazie jogurtu greckiego czy kefiru.
  3. zajęcia ruchowe (6 grup x 2h dziennie x 9 dni, łącznie 108h) dla dzieci w formie akrobatyki, hip-hopu, salsy oraz z piłki nożnej.
  4. „dbamy o środowisko” (4 grupy x 75 min dziennie x  6 dni łącznie 30h) Warsztaty oprócz części teoretycznej przedstawionej w formie burzy mózgów i rysowania kreatywnych schematów, obejmują część praktyczną, polegającą na nadawaniu drugiego życia „śmieciom”, tworzenie np. karmików z plastikowych butelek, świeczników ze słoiczków, koszyczków z papieru; konieczność ograniczenia zużywania energii i surowców. Dzieci poznają nie tylko zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych, ale przede wszystkim poznają sposoby oszczędzania wody, energii elektrycznej i cieplnej.
  5. „origami nadaje życie zwykłej kartce papieru” (5 grup x 1h dziennie x 5 dni, łącznie 25h) czyli zajęcia z japońskiej niezwykłej sztuki składania papieru w różne ciekawe formy.
  6. „być trochę lepszym” (5 grup x 1h dziennie x 5 dni) pokazujące sposoby uczenia się- zapamiętywania inaczej. Zamiast nauki na pamięć, zapamiętywanie z wyobraźnią oraz wykorzystaniem całego potencjału mózgu, tak by zachęcić dzieci do nauki i pokazać, że można to robić z radością i bardzo skutecznie.
  7. warsztaty iluzji (2 grupy x 1h dziennie x 5 dni, łącznie 10h) prowadzone w formie praktycznej, obejmujące wyjaśnienie efektownych sztuczek dla dzieci. Zabawa z kartami, żetonami, sznurkami i rekwizytami, które każdy może znaleźć w swoim domu.

Ostatniego dnia szkoleń przewidziany jest wspólna impreza plenerowa integrująca wszystkich biorących udział w warsztatach podczas której przewidziane jest: malowanie buzi, modelowanie balonów, wystawy powstałych podczas warsztatów produktów oraz występy poszczególnych grup biorących udział w zajęciach „ruch to zdrowie”, wspólne tańce, zabawy i konkursy. Cały projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close