AKTUALNOŚCI

Nie wyrzucaj, oddaj!

-Musi zmienić się mentalność ludzi i przekonanie, że tylko bogaty daje – biedny bierze. Pamiętajmy, że nawet jeśli stary mebel dla nas jest śmieciem, dla kogoś innego może być marzeniem – mówi Gabriela Kowalska, kierująca świdnicką grupą „Uwaga, śmieciarka jedzie”.

Fanpage „matka” na facebooku zrzesza w całej Polsce grupy poświęcone śmietniskowym znaleziskom. Pomysł rozwinęła Dominika Szaciłło z Warszawy. Od niedawna można wejść na „Uwaga, śmieciarka jedzie Świdnik i okolice” na Facebooku i dołączyć do lokalnej grupy. Możesz zamieścić tu zdjęcie wszystkiego -z własnego domu, ze śmietnika czy z OLX.

Ilość grup dla danych miast na facebooku wciąż rośnie, co odzwierciedla jak pomysł fantastycznie wpisuje się w zapotrzebowanie oraz ideologię ludzi, którzy nie są pochłonięci konsumpcjonizmem.

– Wzrusza mnie za każdym razem, gdy ktoś chce mi podarować rzecz, mającą dla niego wartość sentymentalną. Dzięki pierwszemu uratowanemu fotelowi odkryłam w sobie nową pasje, która daje mi mnóstwo spokoju i uczy cierpliwości. Danie drugiego życia rzeczom, które zostają u mnie i mają dla mnie szczególną wartość. To niesamowicie satysfakcjonujące zajęcie – przekonuje Gabriela Kowalska – Wychowałam się w domu, gdzie może nie było biedy, ale zdecydowanie się nie przelewało, myślę że dzięki temu łatwiej jest mi się dzielić – dodaje.

– Śmieciarka dla jednych jest źródłem zaopatrzenia w perły designu PRL, ale także do zdobycia czegoś, co wspomina się z dzieciństwa u dziadków bądź z domu rodzinnego. Dla innych to dobre miejsce, by szybko pozbyć się rzeczy niepotrzebnych, a wciąż wartościowych.

Każdy zainteresowany dołączeniem do grupy powinien wiedzieć o zasadach, które w niej panują. Np., że nie wolno zamieszczać ofert oddawania zwierząt, ani oferować czegoś w zamian za coś. Trzeba także pamiętać, że osoba która zabrała rzecz, ma obowiązek poinformować o tym grupę. Rzeczy zdobyte dzięki grupie można sprzedawać, ale nie we wszystkich przypadkach.

reklama reklama

-Dotychczasowe działanie grupy uważam za inspirujące i dające nadzieję na przyszłość. Członkowie zaczęli umieszczać posty wraz ze zdjęciami rzeczy, które chcą przekazać do dalszego użytku oraz wystawek śmietnikowych, a to już dobry początek – mówi administratorka. – Pamiętajmy, że to żaden wstyd podejść do śmietnika i zrobić zdjęcie bądź też przygarnąć jakąś rzecz. Jak się okazuje, w Świdniku również ludzie nie lubią bezsensownie wyrzucać jeszcze przydatnych rzeczy i chętnie je oddają za uśmiech.

Grupa rośnie, obecnie liczy 945 członków

-Jako administrator mogę powiedzieć, że główne założenia grupy w naszej świdnickiej „śmieciarkowej” społeczności się przyjęły, czasem tylko pojawiają się posty nie tu gdzie trzeba. Najczęściej popełniane błędy to spam, nie mający z tematyką nic wspólnego. Chciałabym także poruszyć kwestię sprzedaży rzeczy zdobytych. Takie działanie jest dopuszczalne, natomiast umieszczając post swojej rzeczy można zastrzec, że nie życzymy sobie aby nasza rzecz była dalej odsprzedana, pisząc „nie na sprzedaż”. Wrzucając fotkę wystawki przy śmietniku możemy napisać „adres na priv”, jeśli obawiamy się, że skarb zabierze handlarz. Szanując się nawzajem, każdy członek ma obowiązek, napisać w komentarzu, że coś jest zabrane – przypomina administrator.

Regulamin to pierwsze co powinni przeczytać wszyscy nowi członkowie. Zachęcamy do dzielenia się! https://www.facebook.com/groups/UwagaSmieciarkaJedzieSwidnik/

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close