AKTUALNOŚCI

Dzień Policjanta

Dokładnie dziś 24 lipca obchodzimy Dzień Policjanta. W tym roku święto ma wyjątkowy charakter, ze względu na 100 rocznicę powołania Policji Państwowej. To święto to nie tylko okazja by uhonorować i odznaczyć czynnie działających funkcjonariuszy, ale również czas by docenić tych którzy zginęli na służbie.

W naszym powiecie uroczyste obchody odbyły się już w ubiegłym tygodniu, o czym pisaliśmy tutaj: https://lsw24.pl/2019/07/16/wielkie-swieto-policji/

Każdego roku, jednym z najważniejszych momentów podczas krajowych obchodów Święta Policji jest uroczystość odbywająca się przed Tablicą Pamięci oraz złożenie wieńców przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszający i podniosły moment, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. W tym roku uroczystość ta miała wymiar szczególny, gdyż odbyła się w setną rocznicę powołania Policji Państwowej.

Ceremonia odsłonięcia tabliczek czterech policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli zginęli w czasie służby, miała miejsce 23 lipca w Warszawie.

***

Sylwetki poległych policjantów, których nazwiska wpisano do Księgi Pamięci:

mł. asp. Piotr Gąsiorek

mł. asp. Piotr Gąsiorek: ur. 1984 r. – zm. 2016 r. Referent Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Warszawa – Ursus Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

Służbę w Policji rozpoczął 11 lutego 2008 r. na stanowisku kursanta Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, w służbie kandydackiej. Następnie, w okresie od kwietnia do września 2009 r., był kursantem szkolenia zawodowego podstawowego w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. 1 września 2009 r. został mianowany na stanowisko policjanta Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Warszawa – Ursus Komendy Rejonowej Policji Warszawa III. 16 maja 2012 r. został mianowany na stanowisko referenta w tej jednostce Policji.

Należał do grupy wyróżniających się funkcjonariuszy jednostki. W codziennej służbie wykazywał się kreatywnością, a dzięki własnej inicjatywie, zaangażowaniu i dobremu rozpoznaniu środowiska przestępczego, wielokrotnie przyczynił się do zatrzymania sprawców czynów przestępczych, w tym na gorącym uczynku, oraz osób poszukiwanych.

18 grudnia 2016 r., podczas udzielania pomocy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym, został potrącony przez kierującego pojazdem, który nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł w szpitalu.

asp. Marek Mieczkowski

asp. Marek Mieczkowski: ur. 1987 r. – zm. 2018 r. Asystent Ogniwa Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie.

reklama reklama

Służbę w Policji rozpoczął 1 lutego 2007 r. na stanowisku kursanta Plutonu Prewencji Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy. Kolejno pełnił służbę w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie i Zespole Ruchu Drogowego Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chełmnie. Od września 2013 r. pełnił funkcję kontrolera Ruchu Drogowego w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chełmnie. Od 2017 r. asystent Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Chełmnie.

Był policjantem aktywnym, dokładnym i ukierunkowanym na realizację zadań. Utożsamiał się ze służbą i czerpał z niej satysfakcję. Jego duże doświadczenie i obowiązkowość w podejściu do realizowanych zadań służbowych sprawiały, że często zastępował kierownika Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie, zapewniając właściwe funkcjonowanie wymienionej komórki organizacyjnej. Wielokrotnie wyróżniany przez Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie.

13 lipca 2018 r., w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w miejscowości Stolno, z niewyjaśnionych przyczyn nie opanował motocykla służbowego i uderzył w znak drogowy, ponosząc śmierć na miejscu. Pośmiertnie odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant” oraz awansowany przez Komendanta Głównego Policji na stopień aspiranta.

mł. asp. Krzysztof Węgliński

mł. asp. Krzysztof Węgliński: ur. 1981 r. – zm. 2019 r. Referent Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Gorzycach Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu.

Służbę w Policji rozpoczął 30 grudnia 2015 r. na stanowisku kursanta w Oddziale Prewencji Policji w Rzeszowie. W okresie od 7 stycznia do 6 lipca 2016 r. odbył szkolenie zawodowe podstawowe w Szkole Policji w Katowicach. W grudniu 2016 r. został przeniesiony do dalszej służby w Zespole Patrolowo – Interwencyjnym Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Gorzycach Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. W 2017 r. został awansowany na stopień starszego posterunkowego Policji, natomiast w 2018 r. na stopień sierżanta Policji. We wrześniu 2018 r. mianowany na stanowisko Referenta Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Gorzycach.

Był policjantem zaangażowanym w służbę, wielokrotnie wyróżnianym nagrodami motywacyjnymi.

15 stycznia 2019 r. miał pełnić służbę w godzinach 16:00 – 0:00. Po godzinie 15:00 stawił się do służby w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnobrzegu, pobrał broń służbową, a następnie wyjechał do miejsca pełnienia służby. Jechał prawidłowo swoim prywatnym samochodem marki Fiat Punto po drodze krajowej DK77. W miejscowości Trześń kierowany przez niego pojazd zderzył się czołowo z samochodem marki VW Passat kierowanym przez 55-letniego mężczyznę, który wyprzedzał inny pojazd. Policjant zginął na miejscu.

Pośmiertnie odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji brązową odznaką „Zasłużony Policjant” oraz awansowany przez Komendanta Głównego Policji na stopień młodszego aspiranta.

mł. asp. Adam Łobock

mł. asp. Adam Łobocki: ur.1972 r. – zm. 2019 r. Referent Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Służbę w Policji rozpoczął 1 lutego 1994 r. na stanowisku kursanta Oddziału Prewencji w Warszawie. Kolejno pełnił służbę w drużynie AWGŁ Oddziału Prewencji w Bydgoszczy, Plutonie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji w Świeciu, Komisariacie Kolejowym Policji w Laskowicach KRP w Świeciu, Plutonie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji KRP w Świeciu, Plutonie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Świeciu, Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Sekcji Prewencji KPP w Świeciu, Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Wydziału Prewencji KPP w Świeciu.

Był policjantem zaangażowanym w służbę, cechowała go wysoka kultura osobista i umiejętność rozwiązywania ludzkich problemów. Nie unikał trudnych i niebezpiecznych sytuacji, często podejmując czynności służbowe poza wyznaczonymi godzinami pracy. Wdrażał w obowiązki nowo przyjętych funkcjonariuszy i dzielił się z nimi zdobytym doświadczeniem. Wielokrotnie wyróżniany przez Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu.

16 kwietnia 2019 r. pełnił służbę w patrolu zmotoryzowanym wraz z innym funkcjonariuszem. Około godziny 22:35 w miejscowości Łaszewo, gmina Pruszcz Pomorski, w trakcie przemieszczania się po wyznaczonym rejonie służbowym, funkcjonariusz kierujący radiowozem, na łuku drogi, chcąc uniknąć zderzenia ze zwierzyną leśną, zjechał na pobocze, uderzając czołowo w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia na miejscu śmierć poniósł pasażer radiowozu – sierż. szt. Adam Łobocki.

Pośmiertnie odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant” oraz  awansowany przez Komendanta Głównego Policji na stopień młodszego aspiranta.

źródło: www.policja.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button