AKTUALNOŚCI
HOT NEWS

Zwolniony, przeniesiony, awansowany- roszady świdnickiej władzy

W ubiegłym tygodniu, w świdnickim UM oraz w dwóch miejskich spółkach, doszło do wymiany osób na wysokich stanowiskach. Kto i gdzie został przeniesiony?

Do tej pory Świdnik miał dwóch wiceburmistrzów: Andrzeja Radka ds. komunalnych oraz, od ubiegłego roku, Marcina Dmowskiego ds. inwestycji i rozwoju. Teraz pozostał już tylko jeden. Andrzej Radek przejął bowiem funkcję wiceprezesa w świdnickim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej „PEC”. Do tej pory, a dokładnie od 2003 roku, to stanowisko należało do Krzysztofa Michalskiego (burmistrz Świdnika w latach 1994-1998). Po przejściu na emeryturę dotychczasowego prezesa jednostki- Jerzego Koperskiego, to właśnie on przejął tę posadę.

Od wiceburmistrza się zaczyna

Przypomnijmy, że w ostatnich latach zmiany personalne dotyczące wiceburmistrzów były dość częste.  Od lat, a dokładnie 4 kadencji, na tym stanowisku, choć z różnym podziałem obowiązków, zasiadał właśnie A. Radek. W ubiegłym roku zrezygnował nawet z funkcji radnego powiatowego, by móc kontynuować pracę jako wiceburmistrz w UM. Dziś te priorytety się zmieniły. A. Radek nie jest ani wiceburmistrzem, ani radnym.

Jeszcze w ubiegłym roku funkcję wiceburmistrza obok A. Radka pełnił Michał Piotrowicz. Stanowisko objął dwa lata wcześniej. W 2016 zastąpił Tomasza Szydło (obecnie radny powiatowy z ramienia PiS), który jest dyrektorem w świdnickiej szkole podstawowej nr 5. Wtedy funkcja wiceburmistrza ds. oświaty, kultury i spraw społecznych została zlikwidowana. Na to miejsce powołano wiceburmistrza ds. inwestycji i rozwoju. Teraz M. Piotrowicz jest radnym w sejmiku wojewódzkim z ramienia PiS oraz z-cą Dyrektora ds. Wsparcia Operacyjnego w Oddziale Zakładu Gazowniczego w Lublinie Polskiej Spółki Gazownictwa.

Prezes do wymiany

reklama reklama

Hubert Obrusiewicz- to właśnie on w 2017 roku zastąpił wieloletniego prezesa spółki PEGIMEK – Andrzeja Piaseckiego- na stanowisku. Wtedy też została zlikwidowana funkcja wiceprezesa w spółce. Miejsca, nowy prezes, jednak długo w Świdniku nie zagrzał. W lipcu pożegnał się ze stanowiskiem na rzecz Jerzego Irsaka- powołanego na utworzone po przerwie, w lutym bieżącego roku, stanowisko wiceprezesa. Jego zastępcą ma zostać teraz Justyna Harasymiuk- od 2017 roku naczelnik Wydziału Inwestycji i Nieruchomości w Świdniku. Nowy prezes spółki to były radny miejski. Do wyborów w 2014 roku startował z KWW Rodzina i Prawo, w ubiegłorocznych z KWW Waldemara Jaksona. Po objęciu funkcji w spółce PEGIMEK zrezygnował z mandatu radnego.

„Stało się tak, ponieważ sposób zarządzania spółką nie odpowiadał właścicielowi

Tak powód zmiany na stanowisku prezesa spółki PEGIMEK skomentowała dla „Dziennika Wschodniego” sekretarz UM w Świdniku- Ewa Jankowska, która sprawuje również funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej w spółce Pegimek.

Ponadto Hubert Obrusiewicz nie otrzymał absolutorium za 2018 rok od zgromadzenia wspólników czyli od burmistrza Waldemara Jaksona. Taka decyzja może jednak dziwić bowiem, jak podaje z kolei „Nowy Tydzień”, dochód PEGIMEKU wyniósł w ubiegłym roku 914 154 zł., a to tylko o ponad 200 tys. zł mniej niż rok wcześniej. Z kolei przychody wyniosły 24 867 877 zł wobec 23 629 112 zł w roku 2017. To też niewielka różnica gdyż na zakupy i modernizację wydano łącznie w zeszłym roku ponad 4 mln zł. ( w 2017 roku inwestycje zamknęły się w kwocie 2,4 mln zł). Jest to związane z większą ilością zakupów i inwestycji w stosunku do lat ubiegłych. Wykonano np. blisko 7 km nowych sieci wodociągowych, czyli prawie 100% więcej niż w 2017 roku.

Wszystkie zmiany na stanowiskach wejdą w życie od sierpnia bieżącego roku.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close