AKTUALNOŚCI

Dzień BEZPIECZNEGO KIEROWCY

Dokładnie dziś 25 lipca obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy,. Data nie jest przypadkowa gdyż tego dnia, w Kościele Katolickim przypada wspomnienie św. Krzysztofa- patrona kierowców.

Święto ustanowiono z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz Krzysztofa Hołowczyca, kierowcy rajdowego i założyciela fundacji “Kierowca Bezpieczny”. I choć liczba wypadków, a co za tym idzie również zabitych i poszkodowanych, z roku na rok się zmniejsza to i tak warto wciąż podnosić swoją świadomość w temacie bezpieczeństwa na drodze, bo mimo wszystko do groźnych sytuacji niestety wciąż dochodzi.

Wypadki w kraju

Tylko w ubiegłym roku na drogach krajowych doszło do 31 674 tys. wypadków. Zabitych zostało w nich 2 862 tys. osób, natomiast rannych było 37 359 tys.

Najniebezpieczniejszym manewrem wykonywanym przez kierowców w naszym kraju jest wyprzedzanie. Tylko w okresie wakacyjnym w 2018 roku z tego powodu doszło do 352 wypadków, w których zginęło 56 osób a 422 zostało rannych. Należy zaznaczyć, że wśród wszystkich przyczyn wypadków drogowych to właśnie ten błędnie wykonany manewr powodował największe prawdopodobieństwo powstania wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Wypadki w powiecie świdnickim

reklama reklama

Z kolei w całym powiecie świdnickim w 2018 roku doszło do 28 wypadków w których zginęło 6 osób, a 32 zostały ranne. Liczba kolizji zaś wyniosła 543.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. To z kolei najgroźniejsze z zachowań kierujących z powodu których dochodziło do zdarzeń drogowych na terenie naszego powiatu.

Kampania interaktywna

Kultura na drodze jest tak samo ważna jak znajomość przepisów. Pod tym hasłem Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego prowadzi interaktywną kampanię społeczną dotyczącą właśnie bezpieczeństwa na drodze. Swoje reakcje można sprawdzić pod tym linkiem: http://www.krbrd.gov.pl/interaktywny/story_html5.html

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close