AKTUALNOŚCI

Świdnik wśród najbiedniejszych gmin w Polsce

Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wykazu za 2018 rok obejmującego 2478 samorządów (od 1 stycznia 2019 gmin jest 2477). W zestawieniu wzięto pod uwagę dochody własne -czyli m.in. wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT, a także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki unijne.

Tylko 55 gmin, według wykazu GUS, jest „biedniejszych” od Świdnika. Dochód na mieszkańca wynosi tutaj 3 763 zł. To niecałe 600 zł więcej w porównaniu do ostatniego miejsca w tabeli, które przypadło gminie Zawadzkie z woj. opolskiego. Tutaj dochód na mieszkańca wynosi 3 172 zł.

Która najlepsza?

W powiecie świdnickim najlepiej wypadła gmina Rybczewice, która zajmuje obecnie 589 miejsce z dochodem ponad 5 tys. zł na jednego mieszkańca. Następna jest gmina Piaski. Uplasowała się na miejscu 714 z dochodem 4 982 zł na mieszkańca. Kolejne są gminy Mełgiew- 2 206 miejsce- oraz gmina Trawniki na 2 331 pozycji. W obu gminach dochody na mieszkańca wynoszą blisko 4 tys. zł.

zestawienie gmin z powiatu świdnickiego na podst. danych GUS dot. najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce z 2019 roku.

Niestety naszym gminom daleko do tej najbogatszej w Polsce. Niezmiennie od 2002 roku pozycja ta należy do gminy Kleszczów w woj. łódzkim. W porównaniu do najbiedniejszej gminy Zawadzkie dochód na mieszkańca jest aż 14 razy wyższy i wynosi prawie 44 tys. zł. Ten wynik gmina zawdzięcza zlokalizowanym na jej terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz największej w Polsce i Europie elektrowni opalanej węglem brunatnym – Elektrowni Bełchatów.

Zestawienie wszystkich gmin można znaleźć pod tym adresem: https://europarlament.pap.pl/gus-najbogatsza-gmina-w-polsce-jest-kleszczow-najbiedniejsza-zawadzkie?fbclid=IwAR3kOhTdNLRy1zRxD9KOe6sToZ6e7N7rFJvanFCS5NSRYO8ExKS2KE1VHY8

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button