ŻYCIE I STYL

300+ już czeka

Od 1 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry Start” za pomocą kreatora, który jest dostępny na PUE ZUS.

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Wnioski elektroniczne udostępnione są na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli masz swój profil na PUE ZUS – po zalogowaniu – możesz wypełnić i wysłać wniosek online.

A jak założyć konto na PUE ZUS? – tutaj znajdziecie wszystkie informacje.

Nie tylko drogą elektroniczną

reklama reklama

Oczywiście wnioski można też składać w formie papierowej. Na stronie ZUS-u, w sekcji Wzory dokumentów znajdują się wzory wniosków, które należy wypełnić, wydrukować i samodzielnie złożyć we właściwym urzędzie.

Pamiętajmy jednak, że papierowe wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i wnioski o świadczenie „Dobry Start” należy złożyć w urzędzie, który będzie zajmował się ustalaniem prawa do tych świadczeń tj. w urzędzie gminy, miasta albo ośrodku pomocy społecznej.

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

Więcej informacji na temat programu ,,Dobry Start’’ w ZUS można znaleźć na stronie https://www.zus.pl/programy-rodzina-500/program-rodzina-500-i-dobry-start-w-zus. Natomiast szczegóły dotyczące programu ,,Dobry Start’’ dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pamiętajcie o 500+

Przypominamy również, że rodzice, którzy złożą wniosek na 500+ w okresie lipiec – sierpień 2019 roku, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od lipca, zostanie ono wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku. Im później dostarczymy wniosek, tym później otrzymamy pieniądze:

  • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku.
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.

Zasady 500+

Warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego 500+ jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Wnioski, na nowych zasadach, można było składać online już od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą).

źródło- www.zus.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button