AKTUALNOŚCI

Lepiej zajrzeć do listu z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał 18,5 mln listów z „Informacją o stanie konta ubezpieczonego”. Ostatnie pisma powinny dotrzeć do klientów ZUS w najbliższą środę.

Ponad 2 mln osób odebrało informację przez internet, za pośrednictwem własnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

W województwie lubelskim informacja trafiła do około miliona ubezpieczonych. – Teraz najważniejsze jest to, żeby nasi klienci przeczytali list, a nie odłożyli go na bok. List zawiera bowiem istotne informacje o ich przyszłości emerytalnej. Nikt za nas tej przyszłości nie zbuduje, ważne więc, by starać się ją kształtować – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co jest w informacji od ZUS?

Informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na 31 grudnia 2018 roku. Zawiera również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Dokument wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego.

Ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku mieli co najmniej 35 lat, dostają także wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Jeden wariant pokazuje co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Drugi wariant prognozuje, jakiej kwoty mógłby się spodziewać, pracując do ukończenia wieku emerytalnego i dalej odprowadzając składki (w uśrednionej wysokości z poprzednich lat pracy). Warto więc pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close