AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Na razie bez protestu nauczycieli. Co dalej?

ZNP zapowiada we wrześniu sondaż wśród pracowników oświaty. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że 16 września zapadnie decyzja o wznowieniu strajku nauczycieli. Od 1 do 15 września będzie prowadzony sondaż z pytaniem „czy wezmę udział w akcji protestacyjnej i w jakiej formie sobie tę akcję wyobrażam”.

16 września Prezydium Zarządu Głównego podsumuje kampanię i podejmie decyzję o wyznaczeniu formy protestu. Jeśli sondaż pokaże chęć nauczycieli do podjęcia akcji strajkowej, odbędzie się referendum.

W poniedziałek zebrało się Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Szef ZNP relacjonował, że dyskutowano m.in. o atmosferze, która panuje w środowisku nauczycieli. Większość uczestników obrad podkreślała, że nauczyciele „są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych”.

Minister Dariusz Piontkowski ocenia, że „ZNP wyraźnie obawia się, że nie będzie w stanie zrobić strajku ogólnopolskiego”. Dodał, że sprawa nie jest prosta, bo trzeba rozmawiać z każdym z dyrektorów szkół, przeprowadzić negocjacje, a potem ewentualnie przeprowadzić referendum. Początek roku będzie odbywał się bez większych problemów – zakłada minister edukacji.

Związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, decyzję o ewentualnym proteście, jego terminie oraz formie podejmą pod koniec sierpnia. Obrady Zarządu Krajowego FZZ wyznaczono na 29-30 sierpnia.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close
Reklama