AKTUALNOŚCI

Gminne fanpage’e – tablica ogłoszeń zamiast debaty? Częsta praktyka blokowania użytkowników w Świdniku

Urzędy traktują media społecznościowe raczej jak tablice ogłoszeń niż miejsce dyskusji z mieszkańcami – wynika z badania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeanalizowała 381 gmin z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i lubuskiego. Badanie dotyczyło wykorzystywania mediów społecznościowych. Samorządy pytano np. jakie media społecznościowe prowadzą, kto jest ich administratorem, czy fanpage’e mają regulamin i o blokowanie użytkowników.

Wnioski?

Analiza pokazuje, że jedynie 3 proc. gmin prowadzących profil na Facebooku posiadało regulamin dyskusji. Mimo to administratorzy fanpage’y blokowali użytkowników.

Na 246 urzędów, które udzieliły dokładnej odpowiedzi na temat liczby zablokowanych użytkowników, aż 203 nikogo nie zablokowało, 26 zablokowało od 1 do 4 użytkowników. Wśród rekordzistów, na drugim miejscu, jest Świdnik – 53 zablokowanych. Wcześniej jest tylko Bydgoszcz – 105 zablokowanych.

W przypadku Świdnika podano wyjaśnienie, że prawie wszystkie zablokowane konta zarejestrowane są w Azji. Podobne uzupełnienie znalazło się w odpowiedzi Bydgoszczy, która wskazywała na fałszywe konta i strony.

Prowadzenie fanpage’a na Facebooku jest częstą praktyką w gminach. Takie medium ma 72 proc. badanych urzędów. Znacznie rzadziej gminy mają profil na Twitterze – tylko 7 proc.

Niektóre mniejsze gminy prowadzą konta tylko formalnie – ostatnie posty umieściły w czerwcu, maju, styczniu 2019 roku, a nawet w grudniu 2017 roku. (dane z sierpnia 2019)

Nie debata, a tablica ogłoszeń

Zdaniem autorów badania gminny fanpage bardzo często wcale nie jest przestrzenią debaty. Wiele z nich służy jako tablice ogłoszeń. Mieszkańcy chętnie udostępniają treści podawane przez urząd gminy, ale rzadko z nimi dyskutują. Nawet jeśli pojawiają się ich uwagi – często brakuje odpowiedzi ze strony urzędów.

W przypadku 30 proc. badanych fanpage’y, osoby, które je prowadzą, zajmują stanowiska administracyjne albo są informatykami. Najczęściej jednak fanpage gminy n FB prowadzą osoby odpowiedzialne w urzędzie za komunikację.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button