AKTUALNOŚCI

780 osób chętnych na Mieszkanie Plus w Świdniku

Tak wynika z ankiety, która zakończyła się w sierpniu b.r. W ramach programu Mieszkanie Plus w mieście ma powstać 108 mieszkań. Oznacza to, że na jedno przypada ponad 7 chętnych osób. Przypomnijmy, że pierwszy blok, jak zapowiadano, miał zostać ukończony już w 2018 roku. Tymczasem budowa będzie dopiero ruszać.

zdj. PFR Nieruchomości

Kawalerka lub od dwóch do czterech pokoi- 28, 41, 57 a nawet 71-metrów kwadratowych. Z takich lokali mogli wybierać Ci , którzy zdecydowali się wypełnić ankietę na mieszkanie z programu rządowego. Jak informuje Serwis Samorządowy PAP, byli to w 63% mieszkańcy gminy Świdnik, w przedziale wiekowym od 21 do 40 lat (80% ankietowanych). Połowa z nich zadeklarowała chęć najmu mieszkania 3-pokojowego, a 30% dwupokojowego. Zdecydowana większość, bo aż 95%, jest zainteresowana najmem z możliwością przyszłej własności. Ankietowani w 62% wyrazili również chęć wprowadzenia się do mieszkania już w całości wykończonego.

Ankieta nie była jednak formalnym naborem. Ten się jeszcze nie rozpoczął. Przy wyborze rodzin, które otrzymają mieszkanie, będzie określony minimalny próg finansowy jaki trzeba osiągnąć. Duże znaczenie ma mieć ponadto miejsce zamieszkania, jak i miejsce pracy. Szczegółowym utworzeniem kryteriów mają się jednak zająć świdniccy radni miejscy.

Minęły już trzy lata…

Do programu Mieszkanie Plus, Świdnik przystąpił ochoczo. Jako jeden z pierwszych w kraju znalazł się wśród 30 gmin, które w 2016 zadeklarowały chęć oddania działek, i jako drugie miasto po Białej Podlaskiej w województwie lubelskim. W październiku 2016 roku, podczas specjalnej konferencji, ogłoszono więc oficjalne przystąpienie Świdnika do programu Mieszkanie Plus. List intencyjny w tej sprawie podpisał Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz doradca zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Wtedy była mowa o 6 budynkach i ponad 300 mieszkaniach. Koniec budowy zapowiadano na 2018 rok. Dziś wiemy, że ta data okazała się nierealna.

reklama reklama

Jak informowała w listopadzie ubiegłego roku gazeta „Nowy Tydzień”:

„W lipcu 2017 roku urzędnicy oficjalnie rozstrzygnęli konkurs na partnera i inwestora, który wspólnie z UM stworzy spółkę odpowiedzialną za budowę mieszkań. Wkładem miasta będą działki, a inwestor odpowie za stronę finansową inwestycji. Wpłynęła jedna oferta z Banku Gospodarstwa Krajowego. ” (link do całego artykułu)

Następny krok w sprawie budowy mieszkań w Świdniku miał miejsce w kwietniu 2018 roku. Wtedy w Urzędzie Miasta Świdnik powołano spółkę celową mającą za zadanie budowę mieszkań z rządowego programu. Umowa została podpisana pomiędzy miastem, a BGK Nieruchomości S.A.

W 2018 roku miały miejsce również prace związane z projektowaniem budynków i przygotowaniem terenu pod inwestycję. Powstawał również harmonogram prac.

„Otworzyliśmy zupełnie nowy teren inwestycyjny. Musieliśmy kompleksowo go uzbroić, a to też wymaga czasu – tak wtedy tłumaczył opóźnienia ówczesny z-ca burmistrza Świdnika- M. Piotrowicz. (wypowiedź dla gazety Nowy Tydzień- link do artykułu).

Kiedy ruszy budowa?

Pozwolenie na budowę zostało wydane w starostwie powiatowym w Świdniku na początku września tego roku. Z kolei do 9 września wykonawcy mają czas, by zgłosić swoją chęć wykonania inwestycji. Trzy lata zajęło więc przygotowanie wszelkich formalności i terenu pod inwestycję.

Teraz, jeśli uda się wyłonić wykonawcę w wyznaczonym terminie, wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję powinno nastąpić już w najbliższych tygodniach. Wtedy także rozpocznie się długo oczekiwany nabór chętnych na mieszkania. Pierwsi lokatorzy będą mogli w nich zamieszkać prawdopodobnie dopiero w 2021 roku.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button