AKTUALNOŚCI

Marek PILNIE potrzebuje dawcy szpiku

Już jutro w punkcie medycznym przy WSK w Świdniku będzie okazja do oddania krwi. Jednocześnie będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

Członkowie Klubu HDK PCK przy PZL Świdnik apelują o pomoc dla pana Marka, który w maju dowiedział się, że ma białaczkę.

Szczególną prośbę o rejestrację w bazie dawców kieruje mama chorego:

„Mój syn (33 l.) jest chory na białaczkę limfoblastyczną. Jak dotąd nie miał kłopotów ze zdrowiem, uprawiał sport, prowadził zdrowy tryb życia. W maju zdiagnozowano u niego białaczkę, Obecnie przechodzi chemioterapię, ale konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Niestety badania wykazały, że członkowie najbliższej rodziny są wykluczeni jako dawcy ze względu na niezgodność. Dlatego należy szukać dawcy niespokrewnionego. Z całego serca prosimy w imieniu tych wszystkich którzy czekają na przeszczep i w imieniu Marka o rejestrację w bazie potencjalnych dawców szpiku. Wiele osób obawia się zostania dawcą szpiku w przekonaniu, że samo pobieranie wiąże się z koniecznością nakłuwania kręgosłupa, ale te obawy są całkowicie bezzasadne. Komórki krwiotwórcze (szpik) pobiera się z żyły (80% przypadków) lub z kości biodrowej pod znieczuleniem (20% przypadków)”

By oddać krew lub dołączyć do Ośrodka Dawców Szpiku należy w godzinach od 8.00 do 12.30 zgłosić się do Biura Przepustek, a następnie do punktu medycznego.

Do bazy można dołączyć zarówno podczas oddawania krwi, jak i pomiędzy donacjami, w rejestrze mogą znaleźć się również osoby, które krwi nie oddają.

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button