AKTUALNOŚCI

Dziś piątek 13-go, a w nocy wyjątkowy „Księżyc Żniwiarzy”!

Zgodnie z przesądami piątek 13-go to najbardziej pechowy dzień w roku. To data, w której istnieje duże ryzyko, że spotka nas coś wyjątkowo złego.

W tym roku ten dzień pokrywa się z rzadkim zjawiskiem astronomicznym – Księżycem Żniwiarzy. Pełnia ta przypada zaledwie raz na 20 lat.

Niezwykłe zjawisko

Poprzednie tego typu zjawisko miało miejsce 13 października 2000 roku, natomiast kolejny Księżyc Żniwiarzy zobaczymy dopiero 12 sierpnia 2049.

To wyjątkowo jasna pełnia, która dawniej umożliwiała rolnikom zbieranie plonów także w nocy. Zjawisko to nazywane jest więc także Pełnią Księżyca Zbiorów, Księżycem Wina lub Księżycem Plonów. Ma ona miejsce przed równonocą jesienną, która wypada 23 września.

reklama reklama

Wędrówkę księżyca po niebie będzie można obserwować zaraz po zachodzie słońca. Pełnia będzie dodatkowo potęgować złudzenie, przez które księżyc będzie wydawał się dwa razy większy nad horyzontem, niż gdy później znajdzie się w zenicie.

Pech w piątek 13-go. Skąd ten przesąd?

Istnieje pogląd, że feralność daty bierze początek od faktu, że w dzień 13 października 1307 aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Data piątek 13. musi w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button