EDUKACJA

Artyści ostrzegają przed faszyzmem

Uczniowie klasy 1D3 I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku wzięli udział w niecodziennej lekcji wiedzy o kulturze. Odwiedzili wystawę „Trzy plagi” w Galerii Labirynt w Lublinie.

Tytuł został zaczerpnięty z wydanej w 1993 roku książki Ryszarda Kapuścińskiego „Imperium”. Autor ostrzega w niej: „Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza – to plaga nacjonalizmu. Druga – to plaga rasizmu. Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność”

Tematyka bardzo aktualna, jako że coraz częściej słyszymy o atakach na tle rasistowskim, przejawach ksenofobii oraz obserwujemy ile nienawiści jest w przestrzeni publicznej.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach, słuchali również ciekawych komentarzy kuratorek wystawy – Magdaleny Linkowskiej i Agnieszki Cieślak. Opiekunami grupy były p. Z. Mazurek i p. A. Adamczyk.

Wystawę można oglądać od – 1 września (wiąże się z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej). „Trzy plagi” to jedno z wydarzeń ogólnopolskich w ramach Roku Antyfaszystowskiego.

Na „Trzy plagi” składają się dzieła 43 artystek i artystów. Wystawa wpisuje się charakter Galerii Labirynt jako miejsca debaty. Zaczęło się od wystawy „DE-MO-KRA-CJA” w maju 2016 r. Dyrektor Labiryntu Waldemar Tatarczuk zaprosił do Lublina artystów, szefów instytucji kultury, aktywistów i krytyków sztuki. Debatowano m.in. o tym, jaka jest Polską po wyborczym zwycięstwie partii Prawo i Sprawiedliwość. Debacie towarzyszył pokaz prac komentujących polską rzeczywistość. Wystawę „Trzy plagi” można oglądać do 10 listopada.

fot. I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button