AKTUALNOŚCI

Kiedy Świdnik stał się miastem?

Już w najbliższą niedzielę w Świdniku odbędą się uroczystości związane z jubileuszem nadania Świdnikowi praw miejskich. Po raz kolejny impreza odbywa się w październiku. Czy to właśnie wtedy Świdnik stał się miastem?

Krótki rys historyczny

Pierwsza wzmianka w źródłach historycznych, związana z nazwą Świdnik, pojawiła się w 1326 roku. Przez następnie stulecia w historii przewijały się wsie Świdnik Mały i Duży. Jak możemy się dowiedzieć z Wikipedii: „Na przełomie XIX i XX w. zauważono w Świdniku specyficzny mikroklimat, który sprzyjał wypoczynkowi i pomagał w leczeniu reumatyzmu. Dlatego też w pobliskiej wsi Adampol, przy stacji kolejowej Świdnik (tzw. „stara stacja”, obecnie nieczynna) powstało letnisko i uzdrowisko, które później, w wyniku inwestycji lotniczych i II wojny światowej przestało istnieć.”

Lata 1937–1954 to czas inwestycji lotniczych i i początki kształtowania się miasta Świdnik. W 1951 roku otworzono tu Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego o profilu lotniczym. W tym samym roku stanęły bloki mieszkalne przy ulicach Świerczewskiego i Sławińskiego (obecnie Okulickiego i Niepodległości). To były początki pierwszego osiedla. Uruchomienie produkcji rok później w WSK sprawiło, że zaczęło tu napływać coraz więcej osób. I właśnie w związku z takim szybkim rozwojem 7 października 1954 r. wydano rozporządzenie w sprawie nadania ówczesnej gromadzie Adampol statusu miasta. Rozporządzenie weszło w życie jednak dopiero 13 listopada 1954 r., a nazwę nowego miasta ustalono na Świdnik. Wtedy miasto liczyło już 7 tys. mieszkańców.

Teraz według danych z 2018 roku populacja Świdnika liczy 40 050 osób i świętuje jubileusz 65 lecia.

Plan na jubileusz

Obchody zaplanowano na niedzielę 6 października:

o godz. 10.00 odbędzie się msza święta w kościele p.w. NMP Matki Kościoła.

o godz. 11.30 rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta w sali obrad w Urzędzie Miasta. Honorowe obywatelstwo miasta ma wtedy otrzymać gen. Jerzy Piłat- pilot pochodzący ze Świdnika, który był m.in. dowódcą 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu. 23 stycznia 2008 roku zginął w katastrofie lot­niczej samolotu CASA.

Po zakończeniu sesji dalszą część uroczystości zaplanowano w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury. To tutaj odbędzie się wręczenie miejskich i pań­stwowych odznaczeń. Po części oficjalnej będą mieć miejsce występy artystyczne oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla szkół i przedszkoli pt. „Memu miastu na urodziny”.

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button