AKTUALNOŚCI

Jak głosować z innego miasta? Sprawdź jak załatwić formalności przez internet. Zostało mało czasu

By zostać dopisanym do rejestru w okręgu wyborczym, w którym obecnie przebywamy, należy wypełnić wniosek i złożyć go w najbliższym urzędzie gminy.

Potrzebne będą dane takie jak nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy oraz adres zameldowania na pobyt stały lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce.

Do wniosku dołącza się: kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, pisemną deklarację, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Czas oczekiwania na decyzję to maksymalnie 3 dni robocze.

Pamiętaj, że są 3 możliwości.

1. Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców – jeśli chcesz głosować w gminie:

-w której mieszkasz na stałe, ale nie masz w niej zameldowania na pobyt stały

-w której mieszkasz lub przebywasz na stałe i jesteś osobą, która nie jest i nigdy nie była zameldowana na pobyt stały w Polsce

-do której przeprowadzasz się na stałe, ale nie zmieniasz adresu stałego zameldowania (nie meldujesz się na pobyt stały w miejscu stałego zamieszkania).

2. Dopisz się do spisu wyborców – jeśli:

reklama reklama

chcesz głosować w miejscu swojego czasowego pobytu – poza miejscem zameldowania. W czasie wyborów będziesz przebywać poza miejscem zamieszkania i znasz adres pobytu (bo na przykład wyjeżdżasz do innej miejscowości, nie mieszkasz już w Polsce, znasz adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Jeżeli nie ma cię w rejestrze wyborców – nie znajdziesz się w spisie wyborców).

3.Weź zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy – jeśli:

-chcesz głosować poza miejscem swojego stałego zamieszkania i nie znasz adresu, pod którym będziesz w dniu wyborów. Takie zaświadczenie wyda ci urząd gminy właściwy dla twojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub w którym dopisano cię do rejestru wyborców na twój wniosek.

Z zaświadczeniem możesz głosować w dowolnym lokalu wyborczym:

Przez internet

Wniosek można złożyć najpóźniej do jutra, a więc 5 dni przed wyborami.

Dobra wiadomość jest taka, że można to zrobić bez wychodzenia z domu, przez Internet.

Każdy, kto ma konto na elektronicznej platformie ePUAP, może złożyć wniosek online oraz sprawdzić decyzję przez Internet. Na podjęcie decyzji w sprawie wniosku urzędnik ma maksymalnie 3 dni.

Ale dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców przez strony bankowe. W tym przypadku na stronie rządowej wystarczy przejść do panelu logowania. Do wyboru są dwie opcje: Profil Zaufany oraz e-dowód. Aby zalogować się poprzez konto bankowe należy wybrać pierwszą opcję, która pozwoli zalogować się na ePUAP z wykorzystaniem loginu i hasła, jeżeli mamy Profil Zaufany, a jeżeli nie, to poprzez logowanie przez bank.

Ci, którzy korzystają z usług następujących banków mogą zalogować się i założyć Profil Zaufany albo bezpośrednio trafić na stronę wysyłania wniosku: ING Banku Śląski, Alior Bank, mBank, PKO Bank Polski, Bank Millenium, Bank Pekao, Santander, Bank Grupy Pocztowej (Envelo), usługi bankowe T-Mobile.

Więcej informacji tutaj

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button