AKTUALNOŚCI

Wyborcze podsumowanie

W poniedziałek 14 października poznaliśmy ostateczne wyniki wyborów. W Sejmie znalazło się 5 ugrupowań. Znane są już również szczegółowe wyniki głosowania w powiecie świdnickim i w poszczególnych gminach.

Najwięcej głosów w kraju otrzymał KW Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 43,59% czyli 235 sejmowych mandatów. Następne w kolejności były:

KW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 27,40%– 134 mandaty

KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ 12,56%– 49 mandatów

KW P0LSKIE STRONNICTWO LUDOWE 8,55%– 30 mandatów

KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 6,81%– 11 mandatów

W całej Polsce frekwencja wyniosła rekordowe 61,74%.

Inaczej sytuacja wygląda jeśli chodzi o wybory do Senatu. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobył 44,56% głosów, co dało mu 48 mandatów. Następny w kolejności był Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni zdobywając 35,66% i uzyskując 43 mandaty. Trzy miejsca w Senacie z wynikiem 5,72% zdobył Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei dwa mandaty przypadły Komitetowi Wyborczemu Sojusz Lewicy Demokratycznej, który otrzymał 2,28% wszystkich głosów. Cztery miejsca otrzymali kandydaci z niezależnych komitetów.

A w powiecie świdnickim…

W całym powiecie świdnickim frekwencja wyniosła rekordowe 59,68%. Najlepiej wypadła gmina Świdnik, najmniejszą frekwencję odnotowano w gminie Trawniki.

reklama reklama
zdj. PKW

Najwięcej głosów w powiecie świdnickim otrzymał Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość uzyskując poparcie 18 855 osób co dało 56,20%. Najmniej głosów KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył w Świdniku, najwięcej zaś w Rybczewicach. W poszczególnych gminach wyglądało to następująco:

Drugim w kolejności komitetem był KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni zdobywając 6 137 głosów, co dało 18,29% wszystkich głosów. Na to ugrupowanie najchętniej głosowano w Świdniku, najrzadziej zaś w Rybczewicach. A tak wyglądało głosowanie na ten komitet w poszczególnych gminach:

zdj. PKW

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe to ugrupowanie, które w powiecie świdnickim zajęło trzecie miejsce. Swój głos oddało na tę listę 3 304 wyborców, co przełożyło się na 9,85% wszystkich głosów. Procentowo najwięcej głosów komitet otrzymał w Piaskach, najmniej zaś w Świdniku. Poniżej zestawienie z poszczególnych gmin:

zdj. PKW

Czwarte miejsce w powiecie świdnickim zajął Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdobywając 2 628 głosów czyli 7,83%. Najchętniej procentowo głosowano na niego w Świdniku, najmniej głosów otrzymał zaś w Rybczewicach. Szczegółowe zestawienie:

zdj. PKW

Mieszkańcy powiatu świdnickiego swoje głosy oddali również na Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, było ich w sumie 2 204, co dało 6,57%. Procentowo na to ugrupowanie najchętniej głosowano w Rybczewicach a najrzadziej w Piaskach.

zdj. PKW

Dziesięć najlepszych indywidualnych wyników jakie otrzymali kandydaci na posłów w całym powiecie świdnickim:

1. Artur Soboń (PiS) 10 083 głosy

2. Przemysław Czarnek (PiS) 3 406 głosów

3. Joanna Mucha (KO) 3 058

3. Sylwester Tułajew (PiS) 2 015 głosów

5. Dariusz Kołodziejczyk 1 863 głosy

6. Jakub Kulesza (KWiN) 1 223 głosy

7. Waldemar Białowąs (KO) 1 133 głosy

8. Jacek Czerniak (SLD) 1 087 głosów

9. Marta Wcisło (KO) 571 głosów

10. Magdalena Długosz (SLD) 584 głosy

Posłowie wybrani z okręgu 6, w skład którego wchodzi powiat świdnicki:

BIELECKI Jerzy KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
CHOMA
Kazimierz
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
CZARNEK
Przemysław
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
CZERNIAK
Jacek
KW SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ
KANTHAK Jan KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
KRAWCZYK
Michał
KOALICYJNY KW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
KULESZA JakubKW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
ŁOPATA Jan KW POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE
MASŁOWSKA
Gabriela
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
MUCHA JoannaKOALICYJNY KW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI
SKWAREK SławomirKW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
SOBOŃ ArturKW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
SZULOWSKI
Krzysztof
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
TUŁAJEW
Sylwester
KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
WCISŁO Marta KOALICYJNY KW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI

Z kolei w wyborach do senatu, w powiecie świdnickim najwięcej głosów otrzymał KW Prawo i Sprawiedliwość 18 014 czyli 54,52%. Drugi był KW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni na który oddano 11 709 głosów czyli 35,44% natomiast trzeci KW Prawda i Sprawiedliwość z wynikiem 3 317 głosów czyli 10,04%. Senatorem z okręgu nr 15 został tym samym Grzegorz Czelej.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button