AKTUALNOŚCI

Mgła potrafi sparaliżować ruch

Z powodu gęstej mgły w Porcie Lotniczym Lublin nie wylądował wczoraj zaplanowany na godzinę 21:45 samolot linii lotniczych WizzAir z Londynu Luton. Został przekierowany na warszawskie lotnisko Okęcie. Nie odbył się wobec tego lot o godzinie 22:20 z Lublina do Londynu.

Trudne warunki pogodowe dają się we znaki także kierowcom. Na drogach często spotykamy brak znajomości przepisów dotyczących świateł przeciwmgłowych.

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Kierowcy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza mają obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie – albo oba te światła jednocześnie. We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka.

Używanie świateł przeciwmgłowych tylnych

Możemy używać tylnych świateł przeciwmgłowych tylko jeżeli widoczność ogranicza się na odległość mniejszą niż 50 metrów. Podczas jazdy w gęstej mgle, należy unikać wyprzedzania. Manewr ten może się okazać bardzo niebezpieczny.

Prognozy pogodowe

Wczoraj i dziś z powodu mgły lokalnie widoczność ograniczona była do zaledwie kilkudziesięciu metrów.

Dziś z biegiem godzin silne mgły zaczną zanikać wraz ze wzrostem temperatury. Na termometrach mamy zobaczyć od 20°C. Nigdzie w regionie nie będzie opadów. Jutro ma być pochmurno. Temperatura wyniesie od 15°C do 18°C.

Weekend zapowiada się pochmurny. W sobotę na termometrach zobaczymy maksymalnie do 16°C, a w niedzielę od do 19°C. Deszcz prognozowany jest dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button