AKTUALNOŚCI

Świdnik czy Śmietnik?

Jakson i Dmowski powinni zająć się najpierw jakością tych usług i czystością w mieście, bo póki co rejony śmietników przypominają boczne uliczki w Marrakeszu”- napisał na swoim profilu FB Jakub Osina (radny Rady Powiatu Świdnik Wspólna Sprawa) i zachęcił mieszkańców Świdnika, by podzielili się swoimi spostrzeżeniami i zdjęciami w tym temacie. Odzew jest, a z fotografii i opinii wynika jasno, że Świdnik ma „śmieciowy problem”.

Po pierwsze już jest drożej

Od początku bieżącego roku opłata śmieciowa dla mieszkańców Świdnika wzrosła o ponad 50 procent. Dzięki temu za wywóz śmieci segregowanych mieszkańcy płacą miesięcznie 17 zł. (zamiast 11 zł.) od osoby, a za niesegregowanych 21 zł. (zamiast 14 zł.)

W praktyce oznacza to, że np. czteroosobowa osobowa rodzina płaci teraz od 24 zł. do 28 zł. więcej miesięcznie niż w roku poprzednim. Natomiast rocznie jest to już więcej w przedziale między 288 a 336 zł.

Niedawno pisaliśmy również o kosztach ( link do artykułu) za usługi komunalne w Świdniku, które są bardzo wysokie w porównaniu do innych miast w Polsce i na Lubelszczyźnie. 3.423,80 zł. to uśredniona cena jaką rocznie płaci czteroosobowa rodzina mieszkająca w Świdniku, za te usługi. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, koszt życia w Świdniku wzrósł o około 400 zł. Ten wzrost sprawił, że Świdnik znalazł się w rankingu ogólnym na 268 pozycji na 339 jednostek. To o 26 miejsc niżej niż w roku ubiegłym.

reklama reklama

Po drugie: jest brudno

Zdaniem Jakuba Osiny za sytuację związaną zarówno z kosztami usług komunalnych, jak i ich jakością w mieście, w całości odpowiadają władze samorządowe.

„W Świdniku żyje się coraz drożej – drożeją usługi komunalne, takie jak woda, ścieki, ale również wywóz śmieci. Za wszystkie te kwestie odpowiada pośrednio lub bezpośrednio ekipa urzędującego burmistrza Jaksona. Jego ludzie: zastępca Dmowski, czy nominowany na prezesa PEGiMEK, jeszcze niedawno radny Irsak. W radach nadzorczych przedsiębiorstw komunalnych roi się od znajomych i przyjaciół przysłowiowego królika. Ludzie ci obsiedli miejskie instytucje i zarządzają nimi – a efekty widzimy w drożejących usługa i ich poziomie. Za organizację wywozu odpadów odpowiada miasto, realizuje je spółka, w której miasto ma udziały, a sprząta spółka miejska… Stan wielu miejsc zbierania odpadów jest, jak pokazują zdjęcia publikowane przez mieszkańców, skandaliczny. Ale to wszystko wynika z fatalnego zarządzania miastem, a ono związane jest z wyborami, których dokonali mieszkańcy – głos na Jaksona i jego środowisko wraca do nas w ten sposób: drożyzną i bałaganem. Ważne żeby zacząć z tego wyciągać wnioski – w jaki sposób nasze wybory przekładają się bezpośrednio na koszty i jakość naszego życia. „- stwierdza radny J. Osina.

By pokazać skalę problemu i, jego zdaniem, złego zarządzania miastem J. Osina zaapelował do mieszkańców o zamieszczanie zdjęć, które miałyby zobrazować miejski bałagan śmieciowy:

„Proponuję akcję pod roboczą nazwą „Pokaż Jaksonowi i Dmowskiemu swój śmietnik”. Po Waszych komentarzach i wiadomościach odnoszę wrażenie, że takie obrazki nie są u nas rzadkością. Dedykuję akcję i rządzącym i utrzymywanej z naszych podatków Straży Miejskiej, która najwyraźniej nie radzi sobie od lat z problemem.”

Opinię radnego w większości podzieli mieszkańcy Świdnika. Najlepiej obrazują to zamieszczone przez nich zdjęcia z różnych części miasta:

Większość osób jest zgodna co do jednego: problem jest i to duży. Przykładowe komentarze (pisownia oryginalna):

„Śmietniki przy Kamińskiego 11 – od przynajmniej 10 lat jest ogromny syf. Straż miejska mimo wezwać nie robi nic w tej sprawie. Nie ma utwardzonej drogi nie ma możliwości postawienia wiaty śmietnikowej.”

„(…) Od długiego czasu nie sprząta się w Świdniku, a straz miejska tak naprawdę to nie wiem za co bierze pensje skromnie wspomnę z naszych podatków i nie tylko???? a tak ogólnie to wydaje mi się , że są tylko i wyłącznie do celów reprezentacyjnych nic poza tym , tyle w temacie , basen to nie jest wszystko … „

„Może powinna inna firma wywozic w Lublinie jest 3 ktore wywoza jest konkurencja, a przetarg i jedna firma jak w Świdnik u a miasto jeszcze jest udziałowcem, burmistrz ogłasza przetarg na wywóz sam dla siebie i kto wygra oczywiście że ta firma gdzie miastu(burmistrz) jest udziałowcem proste.co na to radni bezradni”

„miasto jest biedne i dlatego utrzymanie się w nim jest takie drogie więc może zamiast urządzać wieczorki poetyckie w kościele czy jakieś inne to warto zainwestować właśnie w miasto żeby Świdniczaninom lepiej i łatwiej się żyło… A zapomniałam trzeba jeszcze sobie premie pobrać”

„U nas na niepodległości 1 z tylu sklepu spolem taki widok to codzienność a czasem bywa gorzej . Śmieci na trawnikach .Wiem ze śmiecą ludzie ale ktoś kto ogarnie tych nieogarnietych tez by się przydał”

Mieszkańcy sugerują również, że w rozwiązaniu tej sytuacji pomocne mogłyby być wiaty pod którymi znalazłyby się kontenery. Wtedy dostęp do nich byłby ograniczony, co uniemożliwiłoby podrzucanie śmieci przez osoby trzecie nie zamieszkujące danego terenu. A to również może być dodatkową przyczyną „śmieciowego problemu”. Na to z kolei zwrócili uwagę nasi czytelnicy- można przeczytać o tym tutaj.

Po trzecie może być jeszcze drożej

Zapowiada się, że niedługo może dojść do kolejnej podwyżki za śmieci. Jeszcze w sierpniu tego roku okazało się bowiem, że wzrosły ceny za odbiór nieczystości przez firmy zewnętrzne. Oznacza to, że gmina musi dopłacać do wywozu około 70 tys. zł. miesięcznie. W wywiadzie dla Nowego Tygodnia tak się odniósł, do tej sytuacji wiceburmistrz Marcin Dmowski „Miasto nie może ciągle dokładać do wywozu odpadów. System musi się bilansować i wpływy z opłat mają pokrywać koszty. Mieszkańcy muszą też mieć świadomość, że jeśli ktoś nie płaci, to robi to za niego jego sąsiad (…).”

Urzędnik twierdzi również, że za śmieci w Świdniku nie płaci około 4 tysięcy osób. Jego zdaniem ceny nie musiałyby wzrastać, gdyby te brakujące osoby zaczęły płacić jak pozostali mieszkańcy. W tym celu uruchomiono specjalną aplikację, która ma pomóc w weryfikacji tych osób i uszczelnieniu systemu opłat. To jednak może trochę potrwać.

„W długim okresie spodziewamy się, że będzie to skuteczne narzędzie utrzymywania aktualnej bazy danych, a co się z tym wiąże – zwiększenia dochodów gminy z tytułu opłat za wywóz odpadów – podkreśla sekretarz UM Ewa Jankowska w wywiadzie dla www.regiony.rp.pl.

Planując budżet na 2020 rok, Urząd Gminy będzie brać pod uwagę również wpływy za odpady komunalne. Być może wtedy okaże się: czy i kiedy dokładnie ceny za te usługi pójdą w górę. Ale jak widać dla mieszkańców równie ważne jak koszt jest także i jakość jaka za nim idzie. Być może zainicjowana przez J. Osinę akcja sprawi, że jeszcze przed ceną wzrośnie przede wszystkim i najpierw poziom czystości wokół kontenerów.

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również

Close
Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama