AKTUALNOŚCI

Taktyczny robot miotany na świdnickim lotnisku

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, pełniący służbę na terenie lotniczego przejścia granicznego w Świdniku, wzbogacili się o kolejnego robota minersko – pirotechnicznego. Tym razem jest to taktyczny robot miotany (TRM).

To małe urządzenie do działań wspomagających operacje prowadzone w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie i obejmuje między innymi:

– inspekcję i rozpoznanie terenu i obiektów,

– nasłuchiwanie dźwięków i rozmów w bezpośrednim otoczeniu robota,

– działanie w rożnych warunkach oświetlenia,

reklama reklama

– doświetlenie celów i niebezpiecznych przedmiotów,

– możliwość podłączenia do robota dodatkowych urządzeń i akcesoriów, w tym ładunków hukowo-błyskowych, dymnych (łzawiących i sygnalizacyjnych).

Taktyczny robot miotany stanowi uzupełnienie sprzętu do działań minersko-pirotechnicznych, wykorzystywanego obecnie przez funkcjonariuszy zespołu interwencji specjalnych Grupy Bezpieczeństwa Lotów Placówki Straży Granicznej w Lublinie.

To już kolejny robot pirotechniczny, zakupiony z funduszy wojewody, który jest wykorzystywany w służbie na lotnisku w Świdniku. Placówka SG w Lublinie, od ponad roku dysponuje już robotem pirotechnicznym IBIS. Jest on wykorzystywany do prowadzenia działań pirotechnicznych i rozpoznania przede wszystkim pozostawionego na lotnisku bagażu lub innego podejrzanego przedmiotu. W takim przypadku za pomocą robota można rozpoznać niebezpieczny przedmiot, wywieźć go w wyznaczone miejsce, a następnie dokonać neutralizacji zagrożenia. Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń robot może być również wykorzystywany do prowadzenia rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych.

fot. Nadbużański Oddział Straży Granicznej

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button