AKTUALNOŚCI

Dziś policja szczególnie skontroluje przejścia i ścieżki rowerowe

Dziś w całym kraju policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach realizowanych już po raz jedenasty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i rowerzystów. Szczególną opieką zostaną objęte przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów usytuowane na ruchliwych drogach oraz takie, na których doszło do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na uwagę zasługuje fakt, iż znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce właśnie na przejściach dla nich przeznaczonych.

Policja przypomina, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Zabrania się w szczególności wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych czy omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

reklama reklama

Policjanci apelują również do pieszych i rowerzystów o korzystanie z elementów odblaskowych, co kilkukrotnie zwiększa widoczność na drodze.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button