AKTUALNOŚCI

20 lat powiatu

Wczoraj w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbyła się uroczysta Gala Samorządności z okazji 20 lecia transformacji samorządów terytorialnych w Polsce.

Samorządowcy i zaproszeni goście spotkali się, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia Powiatu Świdnickiego. Tłem dla gali była dwudziestoletnia historia oświaty powiatu świdnickiego. Współorganizatorem wydarzenia było I LO im. W. Broniewskiego.

-Rokiem rozstrzygającym dla powiatów był 1998. Początkowo miało być ich mniej, bo 308 oraz 65 miast na prawach powiatu. W wielu ośrodkach odbywały się protesty. Funkcjonował także Związek Miast walczących o powiaty i w wyniku tych walk, w 2001 roku dodanych zostało kolejnych 7 powiatów – mówił prof. dr hab. Stanisław Michałowski. Rektor UMCS, podczas swojego wykładu na temat historii samorządu terytorialnego.

reklama reklama

– Proszę zobaczyć, że „bitwa” o teren cały czas trwa. To ugrupowanie, które nie zdobędzie władzy w parlamencie, dąży do zmian w systemie ordynacji wyborczej. Jeśli chcemy budować społeczeństwo obywatelskie i budować systemy pomocniczości to powinniśmy jak najwięcej możliwości zostawić mieszkańcom – mówił prelegent.

Zwrócił także uwagę na to jak ważna jest współpraca powiatów z gminami. – Jeżeli nie ma takiej współpracy to powiat nie realizuje swojej głównej misji cywilizacyjnej, nie stanowi punktu odniesienia do integracji społecznej dla budowy tożsamości lokalnej.

O budowaniu wspólnoty samorządowej mówili również przewodniczący rady powiatu i starostowie kolejnych kadencji – Ryszard Borowiec, Mirosław Król oraz Andrzej Mańka, a najważniejsze kierunki polityki obecnej kadencji Powiatu Świdnickiego przedstawił starosta świdnicki Łukasz Reszka.

Podczas uroczystości podziękowano radnym za wkład i zaangażowanie w rozwój powiatu świdnickiego. Po raz pierwszy przyznano także wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Świdnickiego”. Otrzymali je: Waldemar Jakson, Mirosław Król, Krzysztof Michalski, Ryszard Borowiec, Kazimierz Szczygieł, Mieczysław Majewski, Franciszek Mróz, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „PEC”, PK Pegimek, Remondis, OSM Piaski, SBP w Piaskach oraz Stryjno Sad.

Uroczystość uświetniły występy młodzieży z powiatowych placówek oświatowych.

Reklama

reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button