AKTUALNOŚCI

Wreszcie widać koniec?

Drugi etap przebudowy ulicy Racławickiej miał zakończyć się najpierw w październiku, następnie w listopadzie. Dziś mamy grudzień, a prace w tym miejscu nadal trwają. Czas remontu znacznie się wydłużył. Kiedy skończą się objazdy i utrudnienia dla pieszych i kierowców?

Gdy w sierpniu robotnicy wkraczali ze swoim sprzętem na ulicę Racławicką, władze powiatu nie miały wątpliwości, że remont zakończy się jeszcze w październiku. Miało być szybko i sprawnie, bez potrzeby dużej reorganizacji ruchu (pisaliśmy o tym tutaj ). Dziś już wiemy, że ostatnie miesiące nie były łatwe dla mieszkańców Świdnika. Objazdy były, a remont trwa nadal choć w kalendarzu mamy już grudzień.

Kolejne nieoczekiwane problemy

Jedną z przeszkód podczas przebudowy okazała się konieczność wykonania nowej dokumentacji technicznej. Jak tłumaczył dla gazety Nowy Tydzień wicestarosta Bartłomiej Pejo:

– Już w toku realizacji zadania zaistniała konieczność rozdziału obwodów oświetlenia drogowego pozostającego na majątku PGE Dystrybucja w Lublinie i przeniesienia części z nich na własność samorządu tj. Gminy Miejskiej Świdnik (…).

W tym samym materiale wicestarosta twierdził również, że:

reklama reklama

 – Do tej pory wykonawca nie sygnalizował nam potrzeby kolejnego wydłużenia czasu inwestycji. Przyjmujemy, że zakończy ją w terminie. Jeśli jednak wskaże uzasadnione powody do opóźnienia, będziemy analizować sytuację.

To było jeszcze w listopadzie. Tymczasem jak jest, widzi każdy mieszkaniec Świdnika. Na chwilę obecną szczególnie intensywne prace prowadzone są w obszarze u zbiegu ulic: Kosynierów, Racławickiej i Głogowej.

Jak udało się ustalić radnej powiatowej Edycie Lipniowieckiej (Świdnik Wspólna Sprawa), problemy jednak się pojawiły, stąd też termin się wydłużył.

 – Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że powodem kolejnych opóźnień są min. kable, które zostały umiejscowione mniej więcej na rogu ul. Kosynierów jeszcze w latach 70-tych. Miały posłużyć do postawienia sygnalizacji świetlnej w tym miejscu. O ich istnieniu nikt nie wiedział. Nie rozumiem tylko dlaczego mieszkańcy nie zostali poinformowani o wydłużeniu czasu remontu w związku z tą sytuacją.

Radna dodaje również, że teraz remont ma się już zakończyć do końca tego tygodnia.

 – Być może do tego czasu zostaną jeszcze jakieś drobne prace. Ulice mają być podobno już przejezdne, a chodniki dostępne dla pieszych. Chciałabym, by tym razem ten najbliższy weekend okazał się już ostatecznym terminem, otrzymuje bowiem liczne zapytania od mieszkańców zniecierpliwionych przedłużającym się czasem oddania inwestycji. Szczególnie, że informacje przekazywane przez zarząd zakładały zgoła jego inny przebieg.

A w przyszłym roku…

… w planach jest kolejny remont – III etap ul. Racławickiej czyli przebudowa ul. gen. Maczka i al. Armii Krajowej. Na początku listopada w starostwie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Po raz kolejny (tak jak w przypadku II etapu przebudowy ul. Racławickiej) zlecenie otrzymało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A. Teren budowy już został przekazany wykonawcy, który ma przystąpić do prac przygotowawczych i geodezyjnych. Roboty drogowe mają ruszyć wiosną 2020 roku. Termin ich zakończenia planowany jest na październik. Z kolei całkowity koszt zadania to kwota około 4️ mln. zł., które pochodzą w 60% z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych oraz z budżetów powiatu i gminy Świdnik.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button
Close
Close