AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Wśród uhonorowanych twórca OPT Gardzienice!

Bene Meritus Terrae Lublinensi honoruje osoby szczególnie zasłużone dla Lublina i Lubelszczyzny. Uroczysta gala odbyła się już po raz XV, 4 grudnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Tegoroczna gala skupiła niemal 300 zaproszonych gości z lubelskiego świata kultury, biznesu, nauki, mediów i polityki. Uroczystość poprowadził Józef Szopiński.

BENE MERITUS za społeczne promieniowanie imponującego dorobku artystycznego otrzymał Włodzimierz Staniewski. To reżyser teatralny, założyciel i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Laureat wielu konkursów i nagród. Wielokrotnie odznaczany za swoją działalność, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis, czy Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Wypracowana przez niego metoda aktorska, znana jako ekologia teatru uznawana jest za jedną z najważniejszych w XX wieku. Wystawiał swoje spektakle na największych scenach całego świata. W połowie lat 70-tych ubiegłego wieku rozpoczął działalność fascynującego bytu teatralnego, który w 1978 oficjalnie stał się Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 1997 roku z jego inicjatywy powstała Akademia Praktyk Teatralnych Gardzienice. Instytucja kształci nie tylko aktorów, ale również osoby pragnące działać i pracować w obszarze kultury. Do Gardzienic przyjeżdżają nie tylko młodzi kandydaci na gwiazdy filmu i teatru, ale również animatorzy kultury z małych miejscowości. Zajęcia prowadzą aktorzy OPT oraz wybitni ludzie sceny z Polski i całego świata, a także naukowcy, pisarze, muzycy.

Gratulujemy!

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button