AKTUALNOŚCI

Najbardziej cenimy strażaków, najmniej działaczy politycznych

Państwowa Agencja Prasowa udostępniła badania CBOS w których pytano respondentów o to jakim poważaniem darzą poszczególne zawody i funkcje. Na samym czele rankingu znalazły się profesje, które cechuje wysoka użyteczność społeczna.

Badanie przeprowadzano od 3 do 10 października na reprezentatywnej próbie 965 osób. Podobnie jak sześć lat temu okazało się, że największym szacunkiem społecznym cieszy się strażak, który uzyskał aż 94% poważania społecznego. Na drugim miejscu uplasował się zawód pielęgniarki z wynikiem 89% deklaracji dużego szacunku. Trzecie miejsce zaś, z wynikiem 84%, przypadło robotnikowi wykwalifikowanemu oraz górnikowi. Niewiele mniej, bo 83% uzyskał z kolei profesor uniwersytetu.

Następne profesje jakie znalazły się m.in. w zestawieniu to: lekarz, nauczyciel czy inżynier pracujący w fabryce. W raporcie zaakcentowano, że kolejny raz w hierarchii zawodów robotnik wykwalifikowany lokuje się wyżej niż inżynier pracujący w fabryce, a pielęgniarka wyżej niż lekarz- podkreśla PAP. Z sondażu wynika także, że uznaniem społecznym darzymy również rolników, księgowych, informatyków/analityków systemów komputerowych oraz m.in. właścicieli małych sklepów, sprzedawców w sklepie oraz szewca i policjantów.

Z kolei jak informuje PAP: „Ranking prestiżu zawodów, podobnie jak w ubiegłych latach, zamyka działacz partii politycznej, którego dużym szacunkiem darzy 18 proc. respondentów, a 34 proc. deklaruje małe uznanie. Funkcje związane ze sprawowaniem władzy takie, jak: minister, poseł na Sejm, radny gminny i działacz partii politycznej darzone są większym szacunkiem przez badanych gorzej wykształconych, mieszkających w mniejszych miejscowościach, a w szczególności na wsi.”

Poza działaczami politycznymi i posłami na Sejm w ostatniej trójce rankingu znaleźli się ponadto maklerzy giełdowi.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker
Reklama