AKTUALNOŚCI

Najbardziej cenimy strażaków, najmniej działaczy politycznych

Państwowa Agencja Prasowa udostępniła badania CBOS w których pytano respondentów o to jakim poważaniem darzą poszczególne zawody i funkcje. Na samym czele rankingu znalazły się profesje, które cechuje wysoka użyteczność społeczna.

Badanie przeprowadzano od 3 do 10 października na reprezentatywnej próbie 965 osób. Podobnie jak sześć lat temu okazało się, że największym szacunkiem społecznym cieszy się strażak, który uzyskał aż 94% poważania społecznego. Na drugim miejscu uplasował się zawód pielęgniarki z wynikiem 89% deklaracji dużego szacunku. Trzecie miejsce zaś, z wynikiem 84%, przypadło robotnikowi wykwalifikowanemu oraz górnikowi. Niewiele mniej, bo 83% uzyskał z kolei profesor uniwersytetu.

Następne profesje jakie znalazły się m.in. w zestawieniu to: lekarz, nauczyciel czy inżynier pracujący w fabryce. W raporcie zaakcentowano, że kolejny raz w hierarchii zawodów robotnik wykwalifikowany lokuje się wyżej niż inżynier pracujący w fabryce, a pielęgniarka wyżej niż lekarz- podkreśla PAP. Z sondażu wynika także, że uznaniem społecznym darzymy również rolników, księgowych, informatyków/analityków systemów komputerowych oraz m.in. właścicieli małych sklepów, sprzedawców w sklepie oraz szewca i policjantów.

Z kolei jak informuje PAP: „Ranking prestiżu zawodów, podobnie jak w ubiegłych latach, zamyka działacz partii politycznej, którego dużym szacunkiem darzy 18 proc. respondentów, a 34 proc. deklaruje małe uznanie. Funkcje związane ze sprawowaniem władzy takie, jak: minister, poseł na Sejm, radny gminny i działacz partii politycznej darzone są większym szacunkiem przez badanych gorzej wykształconych, mieszkających w mniejszych miejscowościach, a w szczególności na wsi.”

Poza działaczami politycznymi i posłami na Sejm w ostatniej trójce rankingu znaleźli się ponadto maklerzy giełdowi.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button