AKTUALNOŚCI

Nagrodzeni za niezwykły projekt ekologiczny

Uczniowie i nauczyciele zbudowali ścieżkę sensoryczną, piaskownicę i równoważnię, wykonali karmniki, budki lęgowe, domki dla owadów z drewna oraz z gliny, odrestaurowali stare kosze na śmieci – nie do poznania zmienił się teren przy budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozicach Dolnych, w gminie Piaski.

Ośrodek został laureatem konkursu ekologicznego„Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko”. To konkurs dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, organizowany przez redakcję „Dziennika Wschodniego” i Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA. Do udziału zaproszono szkoły, domy kultury oraz biblioteki z całego województwa.

Konkurs trwał od 27.09 do 6.12.2019 roku. Polegał na stworzeniu scenariusza projektu ekologicznego, opisującego praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska. Liczyła się inwencja i zaangażowanie uczniów. Nagrodą była kwota do 2000 zł na wymyślony przez nich projekt ekologiczny.

Jeden z nagrodzonych projektów przygotował właśnie SOSW w Kozicach Dolnych. W Ośrodku uczą się i mieszkają dzieci oraz młodzież z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną oraz z autyzmem i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Budynek ośrodka to zabytek objęty nadzorem konserwatorskim. Pomysł na wzięcie udziału w konkursie pojawił się, gdy dyrekcja otrzymała zgodę na wycięcie krzaków zarastających część parku.

reklama reklama

-Naprawdę nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia, ale bardzo się cieszymy -mówi Monika Nowosad, koordynator projektu – Dzięki nagrodzie zakupiliśmy huśtawki dla naszych podopiecznych, wspólnymi siłami uporządkowaliśmy teren. Posadziliśmy drzewa, by było to też wygodne miejsce do wypoczynku. Narodził się pomysł budowy tipi z wierzby energetycznej. Plany nasze wprowadziliśmy w życie sadząc 1000 sztuk wierzby. Zagospodarowanie tego terenu wymagało wiele pracy, w którą bardzo chętnie angażowały się dzieciaki, pomagały nam także zaprzyjaźnione osoby – opisuje.

W ramach realizacji zamierzeń udało im się pozyskać ok. 50 szt. bylin, traw ozdobnych i 150 szt. drzew.

Na placu zabaw stoją huśtawki, karuzela, piaskownica i ścieżka sensoryczna. Urządzenia kupione zostały za środki z konkursu, ale część zebrano także w trakcie balu charytatywnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kreatywne Piaski. Projekt wsparli również nauczyciele i przyjaciele Ośrodka.

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button