AKTUALNOŚCI

Potrącenie pieszej w Piaskach. Policja apeluje o rozwagę.

Z poważnymi obrażeniami ciała trafiła do szpitala kobieta, która we wtorek 17 grudnia, została potrącona na przejściu dla pieszych w miejscowości Piaski. To już dziewiąty od początku roku wypadek drogowy z udziałem pieszego na terenie powiatu świdnickiego. Policja apeluje zarówno do kierujących jak i pieszych o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności. Jednocześnie zaprasza mieszkańców naszego powiatu po odbiór bezpłatnych opasek odblaskowych do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

We wtorek o godz. 16 dyżurny świdnickiej komendy odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Piaski na ul. Lubelskiej. Doszło tam do potrącenia 68-letniej pieszej przechodzącej przez przejście przez 56-letniego kierującego pojazdem marki Peugeot. Kobiecie na miejscu została natychmiast udzielona pomoc, a następnie została przewieziona do szpitala. Okazało się, że doznała poważnych obrażeń ciała. Kierujący samochodem był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a na miejscu zdarzenia przeprowadzono wszelkie niezbędne czynności.

Od początku roku na terenie powiatu świdnickiego doszło do 24 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Dwoje z nich zmarło z powodu poniesionych obrażeń. Policjanci kolejny raz zwracają się z apelem do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz o ostrożności i rozwagę.

W okresie jesienno-zimowy występują specyficzne warunki m.in. szybko zapadający zmrok oraz opady atmosferyczne powodujące, że piesi i rowerzyści są mniej widoczni na drodze. W tych warunkach niezbędne jest zachowanie przez uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności, zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych, a w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.

Piesi i rowerzyści w tym okresie szczególnie powinni stosować się do poniższych rad:

– przechodźmy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem, zachowajmy szczególną ostrożność;

– nigdy nie wbiegajmy i nie wjeżdżajmy rowerem raptownie na jezdnię;

– poza obszarem zabudowanym chodźmy zawsze lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd;

– obligatoryjnie zaopatrzmy się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę w ostatnim momencie. Zasadę tą nie stosujmy wyłącznie poza obszarem zabudowanym! Piesi oraz rowerzyści wyposażeni w elementy odblaskowe widoczni będą dla kierowcy pojazdu ze znacznie większej odległości, co pozwoli na wcześniejszą jego reakcję.

Kierowcy również w tym trudnym okresie powinni zachować szczególną ostrożność:

– zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,

– nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach

– nie zjeżdżać na pobocze szczególnie w porze wieczornej,

– jeździć przepisowo oraz dostosowywać prędkość do warunków na drodze, by móc w sytuacji nagłej odpowiednio wcześnie zareagować.

reklama reklama

Mając na uwadze jak bardzo ważnym dla naszego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych świdnicka policja przygotowała opaski, które chętnie przekaże osobom nie posiadającym takich przedmiotów. Po odbiór odblasków prosimy zgłaszać się do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Świdniku przy AL. Lotników Polskich 1.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button