ŻYCIE I STYL

Poprzez niemy protest chcą zawalczyć o godność i bezpieczeństwo

Ostatnimi dniami i tygodniami, coraz częściej w Polsce mówi się o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w kontekście wzmożonych kontroli i trudności z uzyskaniem świadczeń z zakładu przez matki i kobiety ciężarne- głównie te prowadzące własną działalność gospodarczą, ale nie tylko. Jak możemy przeczytać na stronie grupy „Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS” – „Obecnie żadna kobieta w Polsce nie jest bezpieczna w okresie ciąży czy macierzyństwa.”, „Czy to etat czy działalność – istnieje realne ryzyko nachalnych kontroli ze strony ZUS.”, „Celem urzędników jest pozbawianie nas świadczeń związanych z macierzyństwem!”. W tym roku kobiety postanowiły dosadnie pokazać, co myślą na temat praktyk prowadzonych przez ZUS. W całej Polsce z inicjatywy ruchu organizowany jest niemy protest.

zdj. profil FB Ruch Społeczny Kobiety na DG kontra ZUS

8 stycznia 2020r. to właśnie wtedy ma się odbyć niemy protest, który polegać będzie na wywieszeniu banerów przed siedzibami oddziałów ZUS-u w całej Polsce. Działaczki zaznaczają, że „banery nie mogą przeszkadzać w przejściu pieszych, przejazdach samochodów i nie mogą być na budynkach. Mogą być na terenach zielonych, płotach, barierkach.” Do tej pory udało się załatwić zgody na taką formę protestu w 39 miastach, w tym również w Lublinie, pozostałe to:

Bielsko-Biała, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Elbląg, Gdańsk, Kraków, Zielona Góra, Siedlce, Warszawa, Nowy Sącz, Legnica, Lwówek Śląski, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Lubliniec, Szczecin, Sanok, Opole, Świdnica, Olsztyn, Poznań, Jelenia Góra, Tczew, Kielce, Pabianice, Jasło, Krosno, Tarnów, Rawa Mazowiecka, Rzeszów, Biała Podlaska, Oświęcim, Wodzisław Śląski oraz Rybnik.

Niemy protest to protest matek

Prośbę o nagłośnienie protestu i problemów kobiet z ZUS-em skierowała do naszej redakcji mieszkanka powiatu świdnickiego, która już od dłuższego czasu „walczy” z zakładem żądającym od niej zwrotu przyznanych wcześniej świadczeń.

” Jestem jedną z setek kobiet na działalności gospodarczej, która toczy walkę z ZUS. Metody jakimi kieruje się ta instytucja często uderzają w godność człowieka, przedsiębiorcy, matki… Otrzymałam świadczenia, które przyznano mi kilka lat temu po wcześniejszej weryfikacji, teraz chcą jednak bym je zwróciła… ZUS powołuje się przy tym na niesprawiedliwość społeczną… A gdzie ona jest teraz, gdy oskarża się nas nazywając złodziejkami??? Gdzie byli pracownicy przyznający świadczenia, w momencie, gdy kwalifikowali mnie do otrzymania zasiłku macierzyńskiego? Wtedy nie było żadnych niejasności, dlaczego więc pojawiają się teraz po latach? Nie zgadzam się z postawą ZUS! I zamierzam udowodnić swoją niewinność. Niestety, ale już na drodze sądowej. Niemy protest ma za zadanie uświadomić jaka jest skala problemu oraz zamanifestować nasze wzburzenie. To dopiero początek pokazywania tego, że jesteśmy szykanowane, poniżane i psychicznie rozbite, co przekłada się na nasze rodziny, a w dalszej kolejności i firmy. „

reklama reklama

To opinia i sytuacja jednej z wielu matek-przedsiębiorców, które znalazły się w tak trudnym położeniu. W skali kraju są ich jednak tysiące. O sobie piszą, że „MAMY MAJĄ MOC! JESTEŚMY WOLNE, NIEZALEŻNE I WIELKIE!”. A na słowa poparcia organizują właśnie niemy protest 8 stycznia.

Jeśli jeszcze jakieś miasta chcą przyłączyć się do protestu należy skontaktować się z ruchem. Najlepiej wysyłając wiadomość bezpośrednio na ich stronę, którą znajdziecie pod tym linkiem.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close