AKTUALNOŚCI

Sprawdzali czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień i czy zaświadczenia były zasadne

ZUS podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Niektórzy na zwolnieniu lekarskim pracowali, inni byli już zdrowi w momencie badania przez lekarza orzecznika. Skutek finansowy kontroli w województwie lubelskim to ponad 6,1 mln zł.

W ubiegłym roku ZUS w regionie przeprowadził w sumie 26,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Chodzi zarówno o weryfikację, czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień, jak i sprawdzenie, czy wystawione zaświadczenia lekarskie były zasadne. Całoroczny skutek finansowy tych kontroli oraz innych działań dotyczących weryfikacji świadczeń chorobowych sięgnął w województwie 6 mln 146 tys. zł. To środki, które zostały w funduszu chorobowym na świadczenia dla osób, którym faktycznie się należą.

Czy chory prawidłowo korzystał ze zwolnienia?

O nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego mówimy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia. Wtedy musi liczyć się z tym, że straci prawo do świadczenia chorobowego. W 2019 roku ZUS stwierdził takie nieprawidłowości w przypadku 714 zwolnień lekarskich w regionie, czyli co dziewiątego ze skontrolowanych. Skutek finansowy tej kontroli to 1 mln 173 tys. zł. Wśród przyłapanych na pracy podczas zwolnienia lekarskiego byli między innymi pielęgniarka, lekarz, pracownica biura rachunkowego, a także katecheta, który będąc na zwolnieniu lekarskim w jednej szkole prowadził lekcje w drugiej.

Warto pamiętać, że oprócz ZUS kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób.

Czy zwolnienie było zasadne?

W ramach drugiego rodzaju kontroli lekarze orzecznicy ZUS badali, czy korzystający ze zwolnień faktycznie byli niezdolni do pracy w dniu badania – inaczej mówiąc: czy zwolnienia były zasadne. W efekcie 556 zwolnień lekarskich w województwie lubelskim trzeba było skrócić, bo ubezpieczeni mogli wrócić do pracy. Efekt finansowy tego rodzaju kontroli wyniósł w ubiegłym roku 250,6 tys. zł.

Skończyła się umowa – zasiłek jest ograniczany

ZUS ma również obowiązek obniżyć wysokość zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do ustawowego limitu osobom, które pobierają je po ustaniu zatrudnienia. Podstawa wymiaru świadczenia nie może wtedy przekraczać przeciętnego wynagrodzenia krajowego. W ubiegłym roku Zakład musiał obniżyć z tego względu 3410 świadczeń w regionie na łączną kwotę ponad 4,7 mln zł.

ZUS Lublin

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button