AKTUALNOŚCI

Świdnickie spacery były ewenementem na skalę kraju

Wczoraj minęło dokładnie 38 lat od pierwszej „manifestacji spacerowej”. Pokojowa manifestacja Świdniczan w czasie stanu wojennego polegała na masowym wychodzeniu z domów w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, który był głównym programem informacyjnym TVP1 w czasach PRL. W 1958 roku zastąpił Wiadomości Dnia, a w 1989 roku został zastąpiony przez Wiadomości TVP1. W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 19.00 przy pomniku upamiętniającym „świdnickie spacery” na placu z fontanną.

Wśród zebranych na placu byli mieszkańcy miasta, a także ówcześni uczestnicy protestu, działacze NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele instytucji oraz władz miasta, powiatu i Województwa Lubelskiego.

-To nie był żaden happening, to była walka o wolną i niepodległą Polskę. To był cichy, ale wymowny krzyk – mówił Marian Król, Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku Świdniczanie przeszli symbolicznie ulicą Niepodległości. W ramach obchodów rocznicy, również w dniu wczorajszym, w sali kameralnej Centrum Kultury odbył się koncert Bartłomieja Kurowskiego „Dla Świdnika”. W MOK-u do 14 lutego można też oglądać wystawę „586 dni stanu wojennego”.

Imprezy towarzyszące, zorganizowane przez UM, MOK oraz Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną, w ramach obchodów rocznicy wydarzeń sprzed 38 lat to:

-3-14 lutego – wystawa „586 dni stanu wojennego”(hol kina Lot)

-11 lutego – gra uliczna „Świdnicki Spacer” (międzyszkolna gra historyczna dla świdnickiej młodzieży)

-14 lutego, godz. 10.30 – „Pamiętamy” – koncert Bartasa Szymoniaka dla młodzieży ze świdnickich szkół (sala widowiskowa, Centrum Kultury)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button