AKTUALNOŚCI

Wszedł do mieszkania i zażądał podania numeru rachunku

W piątek dyżurny policji w otrzymał informację, że do jednego z mieszkańców Świdnika przyszedł nieznajomy mężczyzna, który podając się za pracownika banku zażądał podania numeru rachunku bankowego. Nie wiadomo jakimi intencjami kierował się mężczyzna, jednak gdy zgłaszający chciał wykonać telefon w tej sprawie – tamten szybko się oddalił.

Bardzo często oszuści wybierają na swoje ofiary osoby starsze. W tym przypadku zgłaszający miał 88-lat.

Świdnicka policja apeluje o zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, w szczególności jeżeli sprawa dotyczy sfery finansowej.

Seniorzy w sposób ograniczony mają dostęp do informacji szczególnie tych podawanych za pośrednictwem Internetu. Dlatego ważne jest, abyśmy swojej rodzinie, znajomym i sąsiadom przypominali, że metody działania oszustów są bardzo kreatywne: podszywają się za policjantów, krewnych, urzędników, pracowników różnych instytucji – ale cel jest ten sam: oszukać i wyłudzić jak największą kwotę pieniędzy.

Kieruj się tymi zasadami:

Zawsze bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomymi. Zwłaszcza z tymi, którzy przez telefon podają się za krewnych, bądź policjanta żądającego pieniędzy.

Jeśli nie jesteś pewien z kim rozmawiasz, rozłącz się. Nie pozwól żeby rozmówca manipulował Tobą, wywoływał nacisk i presję o zachowanie dyskrecji. Nawet gdy ktoś podaje się za funkcjonariusza CBŚP, policjanta.

Gdy podczas rozmowy zostałeś poproszony o pieniądze, nigdy nie mów ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji.

Gdy jest ktoś z domowników w mieszkaniu, poinformuj go o takim telefonie. Pamiętaj, sprawca pomimo gróźb nic ci nie zrobi.

Jeśli otrzymasz telefon z prośbą o pomoc finansową od „wnuczka”, zanim cokolwiek zrobisz, sprawdź czy faktycznie potrzebuje pomocy – skontaktuj się z nim osobiście.

Nie działaj w pośpiechu i myśl racjonalnie. Nie pozwól żeby emocje wzięły górę.

Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.

Pamiętaj, Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, czy też innych wartościowych rzeczy, ani też nie informuje o prowadzonych działaniach.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112).

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button