AKTUALNOŚCI

Dziś święto wszystkich zakochanych

Dla jednych to komercyjny banał, dla innych dzień miłości. Dzisiaj obchodzimy walentynki, czyli święto zakochanych.

Wiele osób twierdzi, że walentynki są przereklamowane, ale dla niektórych par z długim stażem, ten dzień może być okazją do rozpalenia atmosfery związku. Może warto uruchomić wyobraźnię i wybrać inny sposób świętowania niż dotychczas?

Kim był św. Walenty?

Nazwa święta zakochanych pochodzi od św. Walentego. Patron był biskupem i męczennikiem. Należy do świętych kościoła katolickiego. Według legendy był lekarzem z powołania i duchownym. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano właśnie 14 lutego 269.

Wskutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a w Stanach Zjednoczonych, Anglii i współcześnie w Polsce został uznany za patrona zakochanych.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close