AKTUALNOŚCI

Fundusze unijne. Która gmina liderem?

Wartość umów/decyzji o dofinansowanie dla gmin na koniec I półrocza 2019 r. – to raport jaki jeszcze w lutym przygotował Główny Urząd Statystyczny. W zestawieniu wzięto pod uwagę wszystkie 2477 gminach w Polsce. Jak wypadły gminy powiatu świdnickiego na tle całego województwa lubelskiego?

Jak informuje PAP: dane GUS dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie danej gminy czy miasta; nie należy ich utożsamiać wyłącznie z projektami realizowanymi przez samorząd. Podane liczby odnoszą się do podpisanych umów o dofinansowanie projektów unijnych i uwzględniają koszty niekwalifikowalne. Chodzi o fundusze ze środków UE na lata 2014-2020, dostępne w ramach krajowych programów operacyjnych, takich jak Infrastruktura i Środowisko, a także programów regionalnych, po które mogą sięgać beneficjenci na obszarze danego województwa. Natomiast w zestawieniu nie wzięto pod uwagę Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i PO RYBY.

Jeśli chodzi o gminy powiatu świdnickiego, najlepiej wypada Świdnik (zajmując 9 miejsce w województwie lubelskim) z kwotą 241, 2 mln zł. Kolejną gminą na liście są Piaski (23 miejsce w woj. lubelskim) z kwotą 116,1 mln zł. Kolejne na liście znajdziemy gminę Trawniki- 70,5 mln zł, Mełgiew- 46,6 mln. zł oraz Rybczewice 25,1 mln zł. Łącznie daje to kwotę blisko pół miliarda złotych, a dokładnie 499, 5 mln zł, dla całego powiatu. Według danych statystycznych GUS z 2018 roku (o liczbie ludności z danej gminy) w przeliczeniu na mieszkańca powiatu daje to kwotę około 6 933 zł.

reklama reklama

Dofinansowanie w przeliczeniu na mieszkańców

Zestawiając w ten sposób poszczególne gminy, czyli przeliczając wartość umów/decyzji o dofinansowanie dla gmin na koniec I półrocza na osobę, okazuje się, że statystyka ta przedstawia się całkiem inaczej. Najwięcej funduszy, w powiecie świdnickim, zyskali mieszkańcy gminy Piaski (liczba mieszkańców 10 551). Na jedną osobę przypadło tutaj aż 11 tys. zł. Kolejne miejsca przedstawiają się następująco:

2. Gmina Trawniki (liczba mieszkańców 8 975) 7 855 zł

3. Gmina Rybczewice (liczba mieszkańców 3 421)7 337 zł

4. Gmina Świdnik (liczba mieszkańców 39 312) 6 135 zł

5. Gmina Mełgiew (liczba mieszkańców 9 780)4 764 zł

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, łączna wartości projektów z polityki spójności w połowie ub.r. wyniosła niemal 407,5 mld zł.

reklama reklama

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close