AKTUALNOŚCI

Apel do mieszkańców powiatu świdnickiego #ZOSTAŃ W DOMU!

Zamknięte szkoły, przedszkola i uczelnie. Ograniczone do minimum wizyty w urzędach i szpitalach. Nieczynne muzea, kina i centra kultury. Odwołane koncerty i imprezy masowe. Zdalna praca dla wielu z domu…. To krajowa rzeczywistość z którą przyszło nam się zmierzyć w związku z pandemią koronawirusa. Ile potrwa? Pewne jest, że minimum do 25 marca. Czas pokaże jaki będzie dalszy rozwój sytuacji. A wszystko, dosłownie, w naszych rękach, bo pamiętajmy, że kwarantanna to nie ferie. To nie jest czas wolny, który możemy przeznaczyć na wizyty towarzyskie. To czas, którego niestety jak najwięcej powinniśmy spędzić w domu.

Według oficjalnych danych przekazanych dziś rano przez Ministerstwo Zdrowia, na chwilę obecną w Polsce mamy potwierdzonych już 61 przypadków zakażenia koronawirusem. oraz jeden przypadek śmiertelny. W sumie w całym kraju przebadano prawie 3 tys próbek. Z dnia na dzień przypadków zachorowań przybywa. Na samej Lubelszczyźnie dziś mamy ich już 7. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się więc zawiesić swoją działalność na najbliższe dwa tygodnie. W Świdniku i w Piaskach zamknięte zostały już nawet lokalne targowiska. Sytuacja robi się coraz poważniejsza. Każdy z nas powinien więc wziąć odpowiedzialność i dostosować się do odgórnych zaleceń.

Młodzież na bakier z wytycznymi?

Dziś rozpoczęło się spotkanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Jednym z tematów jest nawet ewentualne zamknięcie granic państwa oraz centrów handlowych.

reklama reklama

Mimo szczególnych warunków i zaleceń, wciąż przekazywanych przez specjalistów, w internecie pojawia się wciąż zdjęcia dzieci na placach zabaw czy młodzieży przesiadującej na ławkach pod blokiem. Takie zachowanie niestety stwarza duże zagrożenie większego rozprzestrzenia się koronawirusa. Przypomnijmy, że nie można wykluczyć iż każdy z nas może być na tę chwilę nosicielem wirusa. Szczególne ostrożnym należy być właśnie w stosunku do dzieci i młodzieży u których może się to odbywać bezobjawowo.

By przeciwdziałać przesiadywaniu w miejscach publicznych, od wczoraj Straż Miejska przeprowadza specjalną akcję edukacyjną. Mundurowi patrolują miejskie ulice zwracając szczególną uwagę na rodziców z dziećmi i grupy młodych ludzi. Takie osoby pouczane są o zagrożeniu koronawirusem oraz udanie się do miejsca zamieszkania. Straż Miejska prosi również o o przekazywanie informacji o miejscach, w których zbierają się młodzi ludzi. W celu zgłoszenia należy dzwonić na numery tel.: 81 751 41 30 oraz 986.

Apelujemy #ZOSTAŃ W DOMU

Przyłączmy się do ogólnopolskiej akcji #ZOSTAŃWDOMU i zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do tego samego. To ważne dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Do akcji przyłącza się coraz więcej znanych osób i organizacji. Jedną z nich jest stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa, które nie tylko zachęca do zostania na czas kwarantanny w domu, ale także udostępniło nakładkę na zdjęcie profilowe w celu propagowania akcji #zostańwdomu.

Co jednak z samotnymi lub starszymi osobami lub po prostu tymi, którzy nie mają z kim zostawić dzieci, by zrobić np. podstawowe zakupy? Jeśli znajdujemy się lub znamy kogoś w takiej sytuacji warto śledzić portale społecznościowe, gdzie już teraz pojawiają się ogłoszenia osób, które chętnie udzielą pomocy i pomogą w sprawunkach czy opiece nad dziećmi. Znajdziecie je chociażby na SPOTTED: Świdnik-NOWY.

Wyjątkowe sytuacje wymagają wątkowych zachowań. Pamiętajmy o tym i zostańmy w domach, nie wychodźmy bez wyraźnej przyczyny. Jeśli już musimy to wyjść zadbajmy o higienę. Dezynfekcja rąk, kichanie i kasłanie w zgięcie łokcia, nie podawanie rąk oraz zachowanie odległości od rozmówcy to najważniejsze zasady, którymi należy się obecnie kierować. Ograniczenie kontaktów towarzyskich to z kolei podstawowa zasada walki w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close