AKTUALNOŚCI

Zaczęli wypalać trawy

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko niszczy przyrodę, ale jest bardzo niebezpieczny z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne, i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj po godzinie 10:00 policjanci Komisariatu Policji w Józefowie podczas patrolu zauważyli mężczyznę wypalającego nieużytki. Natychmiast poinformowali o zdarzeniu straż pożarną. Okazało się, że nieużytki podpalił 74 latek. W wyniku działania mężczyzny spłonęło prawie 20 arów nieużytków rolnych. Natomiast we wtorek w jednej z miejscowości gminy Nielisz w przydrożnym rowie wypalane były trawy przez 72-latkę. Zupełnie nieświadoma zagrożenia kobieta za swoje nieodpowiedzialne zachowanie otrzymała mandat.

Na terenie naszego powiatu najwięcej takich zdarzeń co roku ma miejsce w gminie Trawniki. Policja przypomina, że podpalanie pozostałości roślinnych lub wypalanie traw jest nie tylko karalne, a przede wszystkim bardzo niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do pożaru lasów, zabudowań lub stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu. Kłęby dymu unoszące się nad jezdnią znacznie ograniczają też widoczność co może być przyczyną kolizji lub wypadków drogowych. Poza tym, podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta, a do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Wypalanie traw często niesie ze sobą zgubne skutki dla samego sprawcy. Zdarza się, że pożar odcina mu drogę ucieczki i pada on ofiarą pożaru który sam wywołał!

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button