AKTUALNOŚCI

Ile testów na koronawirusa zrobiono w powiecie świdnickim?

Takie pytanie zadaliśmy Wojewodzie Lubelskiemu Lechowi Sprawce podczas konferencji online zorganizowanej ostatnio przez Urząd Wojewódzki. Uzyskana na nie odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna.

W momencie pisania tego materiału, jesteśmy w posiadaniu informacji dotyczących zachorowań na koronawirusa ze stanem na dzień 31 marca. Do tej chwili na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 132 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 14 ozdrowieńców i zarejestrowano 4 zgony. Z kolei liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w województwie wynosi 39, osób poddanych kwarantannie jest 8065, natomiast osób objętych nadzorem epidemiologicznym 3850.

W powiecie świdnickim, nadal według stanu na 31 marca, odnotowano 3 przypadki zachorowania na koronawirusa, 214 osób jest objętych kwarantanną, a 2 nadzorem epidemiologicznym. Te dane przypominamy ponieważ mają znaczenie przy odpowiedzi wojewody na pytanie zawarte w tytule.

Nie byliśmy jedyną redakcją zainteresowaną liczbą testów wykonanych do tej pory w poszczególnych powiatach. Te wszystkie zapytania wojewoda Lech Sprawka skomentował w następujący sposób:

Tak szczegółowych informacji nie przedstawiamy. Mogę tylko powiedzieć tyle, że o tym jaka to jest skala można przekonać się po liczbie osób poddanych kwarantannie. Dlatego, że każda osoba, która poddana jest kwarantannie, jest poddawana również temu badaniu. Przy czym przypominam, że badanie właściwie powinno odbyć się po 7 dniach od ostatniego kontaktu, który mógł zakończyć się zakażeniem. Dlatego, że wtedy ten wynik jest wiarygodny. Zwracam uwagę na przykład zgonu (przyp. red. miało to miejsce 30.03.2020) pacjenta w Biłgoraju. Pierwszy wynik badania był ujemny, a jednak po kilku dniach okazało się, że jest jednak dodatni. Dlatego też niezmiernie ważne jest, żeby tego badania dokonać we właściwym momencie, wtedy kiedy natężenie koronawirusa, jako materiału genetycznego, jest największe. I wtedy ta diagnostyka jest wiarygodna.”

reklama reklama

Odnosząc się z kolei, już bezpośrednio, do powiatu świdnickiego wojewoda stwierdził, że:

„Ile będzie na pewno wykonanych, to jeśli chodzi o powiat świdnicki (przyp. red. na dzień 30 marca, godz.18) to 228 osób było w kwarantannie czyli tyle osób będzie poddanych testom na koronawirusa, ale sądzę, że dzisiaj ta liczba już jest nieaktualna.”

Na obecny moment w województwie lubelskim (wg, informacji przekazanych przez wojewodę) wykonuje się średnio w granicach od 200 do 250 testów na dobę. Z powyższej wypowiedzi wynika więc, że na wyniki wszystkich osób poddanych kwarantannie trzeba jednak trochę poczekać, a tych przecież każdego dnia przybywa. Biorąc pod uwagę oficjalne dane z 30 marca, gdzie osób na kwarantannie w województwie lubelskim było 7572 i porównując je do informacji z 31 marca, gdzie ta liczba wzrosła do 8065, można łatwo obliczyć, że w ciągu 24 godzin liczba ta zwiększyła się o 493 osoby. To prawie dwa razy tyle, ile jest dziennie wykonywanych testów na obecność koronawirusa.

Wojewoda Lubelski L. Sprawka podkreśla, że oba laboratoria- w Lublinie oraz w Puławach- działają 24 godziny na dobę. Stwierdza również, że liczy również, iż za kilka do kilkunastu dni, kiedy zachorowań będzie najwięcej, liczba tych laboratoriów się zwiększy.

Reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close