AKTUALNOŚCI

Objawy często mylone są z brakiem wychowania, a rodzice obwiniani przez otoczenie…

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku od lat jest inicjatorem działań lokalnych, mających na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu, przygotowując szereg działań i aktywności w ramach akcji: „Świdnik dla autyzmu”.

Przez ostatnie lata uczniowie przedszkoli i szkół ze Świdnika brali udział w happeningu ulicznym pod hasłem „Idź, maszeruj dla Autyzmu”. W tym roku obchody również mają się odbyć, ale w terminie późniejszym.

– Ten rok jest wyjątkowy. Ze względu na panującą pandemię zachorowań na SARS COVID – 19, wszystkie nasze działania przenosimy na jesień. Jak co roku przejdziemy ulicami miasta, weźmiemy wspólnie udział w warsztatach, pokazach i rozmowach. Zaświecimy się na niebiesko. – zapewniają przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ośrodka przy Specjalnym Ośrodku Szkolno –Wychowawczym w Świdniku.

Tegoroczna edycja kampanii społecznej Polska na niebiesko nosi hasło „Autyzm. 400 000. Poznaj, Zrozum, Pomóż”. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. To oznacza, że w naszym kraju jest 400 000 osób z autyzmem.

Jak wesprzeć kampanię? Można np. zaświecić błękitne światło w oknie. Można także wesprzeć akcję w socialmediach, choćby na profilu Fundacji JiM. A dlaczego akurat kolor niebieski?

Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, bo wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

reklama reklama

Autyzm dziecięcy poddaje się różnym formom leczenia, które mogą istotnie poprawić funkcjonowanie, ale nie jest w pełni uleczalny. Objawy tego złożonego zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzują się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń. Objawy autyzmu są często mylone z brakiem wychowania, a rodzice są obwiniani przez otoczenie.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close