AKTUALNOŚCI

Za dużo wiernych w kościele

Policja patroluje rejony kościołów, sprawdzając czy liczba wiernych udających się na niedzielną mszę nie jest przekroczona. Obecnie w kościele może przebywać pięć osób, wierni zachęcani są do modlitwy przed telewizorem lub online. Jednak, jak informują nasi czytelnicy, wczoraj w jednym z kościołów w Świdniku podczas sprawowanej o godz. 11.30 liturgii było ich znacznie więcej niż dopuszczają przepisy. Taką informację potwierdza podinspektor Paweł Leśny z KPP w Świdniku.

Funkcjonariusze patrolujący ulicę kard. Stefana Wyszyńskiego oraz teren kościoła pw. NMP Matki Kościoła, zauważyli zwiększoną liczbę osób kierujących się do świątyni.

– Policjanci po wejściu do środka zauważyli, że rzeczywiście, znajduje się tam kilkanaście osób, które jednak siedziały w znacznej odległości od siebie. W tej sytuacji pouczony został proboszcz parafii – informuje Paweł Leśny – Policjanci podczas mszy wieczornej sprawdzili ponownie ilość osób w tym kościele. Tym razem była to już dopuszczalna ilość.

Przepisy

W mszach świętych może dziś uczestniczyć pięć osób. Jednak przepis ten kończy swoją ważność 11 kwietnia.

Ograniczenia dotyczące sprawowania kultu religijnego, wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca w sprawie ograniczeń, obowiązujące w okresie od 31 marca do odwołania – polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż:

reklama reklama

a) 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania.

b) 5 uczestników, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. w kościele może przebywać na liturgii po 5 osób.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close