AKTUALNOŚCI

1 czy 3? Ilu pracowników świdnickiej poczty zakaziło się koronawirusem.

Witam, mamy 3 listonoszy zarażonych w lsw!?”- napisał do naszej redakcji mieszkaniec Świdnika po przeczytaniu artykułu zamieszonego w ubiegłym tygodniu przez gazetę Dziennik Wschodni (link). Pytanie nie bez przyczyny. W powiecie świdnickim bowiem, według oficjalnych informacji i komunikatów podawanych przez wszystkie urzędy, mamy cały czas liczbę 3 zakażonych osób. Wiemy, że jedną z nich była pracownica szpitala, drugą pracownik poczty, szczegółowych informacji o trzeciej z osób nie znamy.

O sytuację dotyczącą zakażenia się koronawirusem przez pracowników świdnickiej poczty postanowiliśmy w pierwszej kolejności zapytać Biuro Prasowe Poczty Polskiej, które skomentowało:

Trzech pracowników UP Świdnik 1 zostało zakażonych koronawirusem. Wszyscy są pod opieką lekarzy. Ich stan jest dobry. Pracownicy od kilku dni przebywali na zwolnieniach lekarskich. O pierwszym przypadku zakażenia dowiedzieliśmy się 26.03, o kolejnych dwóch poinformowano nas 28.03. Niezwłocznie zostały przygotowane dla służb sanitarnych wykazy pracowników, którzy mieli kontakt z zakażonymi. 28 marca lista ta została zweryfikowana. Po dezynfekcji placówek w pierwszej kolejności otwarto UP Świdnik 1, do którego skierowani zostali pracownicy spoza Świdnika, obsługę placówki wznowił też UP Świdnik 5. Pracownicy świdnickich placówek zostali objęci kwarantanną, którą zakończyli i wrócili do pracy.

Nie wiemy jednak czy zakażeni pracownicy byli listonoszami czy pełnili inne funkcje w placówce. Wszyscy związani byli z Urzędem Pocztowym Świdnik 1 czyli pocztą mieszczą się na ul. Kosynierów tzw. „Zieloną Pocztą”. Odpowiedź uzyskana, na pytanie naszego Czytelnika, jest więc w części twierdząca.

Nie wszyscy są uwzględnieni w statystykach z powiatu

Skoro zakażonych pracowników było 3, to dlaczego nie wszystkie te osoby zostały wliczone w statystyki dotyczące zakażeń z powiatu świdnickiego? Teoretycznie stwierdzonych powinno być bowiem w tej sytuacji 5 przypadków. Odpowiedź na to pytanie uzyskaliśmy od rzecznik prasowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego- Agnieszki Strzępki, która informuje, że:

„Wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 z województwa lubelskiego, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, uwzględniane są w codziennych komunikatach przekazywanych mediom. Fakt nieuwzględnienia pracowników świdnickiej poczty w statystykach powiatu świdnickiego jest związany z zamieszkaniem poza terenem powiatu. Przypadki te są wykazane w innych powiatach.

reklama reklama

Rzecznik dodaje również, że LUW w Lublinie nie posiada danych statystycznych dotyczących pracowników świdnickiej poczty przebadanych na obecność koronawirusa, ani poddanych kwarantannie.

Według oficjalnych danych, na terenie powiatu świdnickiego, na dzień 8 kwietnia, w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 stwierdzono do tej pory 3 przypadki zakażenia. 180 osób przebywa na kwarantannie, a 2 są objęte nadzorem epidemiologicznym. Z kolei na dzień 9 kwietnia na godz. 10.00 na terenie województwa lubelskiego jest 202 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, w tym 8 osób zmarłych oraz 49 ozdrowieńców.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close