AKTUALNOŚCI

” To stwarza zagrożenie”

„Byłem dziś na zakupach. I to, co zobaczyłem przeraziło mnie. To jak, głównie starsi ludzie, noszą maseczki czy rękawiczki jest niedopuszczalne. To stwarza zagrożenie.”- relacjonuje mieszkaniec Świdnika, który zadzwonił do nas z prośbą, by uświadamiać ludzi jak prawidłowo należy zabezpieczać się przed zakażeniem koronawirusem w czasie np. zakupów.

Nie zasłonięte nosy, zsuwanie jednorazowych maseczek po wyjściu ze sklepu na brodę, ściąganie maseczek z twarzy przy pomocy dłoni w rękawiczkach, których się używało w sklepie i dotykanie nimi twarzy- to tylko niektóre z nieprawidłowości jakie zauważył nasz Czytelnik.

Zdania, kto i kiedy powinien nosić maseczki, są podzielone. Według np. Ministerstwa Zdrowia maseczek nie powinny nosić osoby zdrowe, a jedynie personel medyczny, chorzy oraz Ci, którzy się nimi opiekują.

Jeśli już jednak decydujemy się założyć maseczkę, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto, a wręcz należy, w tym przypadku zastosować się do rad ekspertów z WHO:

  • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć JESZCZE przed założeniem maseczki),
  • zakładając maseczkę DOKŁADNIE zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
  • unikaj DOTYKANIA maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy to umyj lub zdezynfekuj natychmiast ręce,
  • ZMIEŃ maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona (średnio to około 10-15 minut)
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu WYRZUĆ do zamkniętego pojemnika na śmieci,
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” ŁAPIĄC ZA GUMKI (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie umyj ręce.

Jeśli zaś chodzi o jednorazowe rękawiczki, to tutaj również obowiązują zasady do których należy się ściśle stosować, by ich użytkowanie było bezpieczne dla nas i naszego otoczenia. Po pierwsze i najważniejsze, zużyte raz założone rękawiczki należy WYRZUCIĆ do najbliższego kosza na śmieci. Nie zabieramy ich ze sobą i nie używamy drugi raz. Poniżej przedstawiamy instrukcje Ministerstwa Zdrowia o prawidłowym zakładaniu i zdejmowaniu rękawiczek:

źródło: 1, 2

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button