AKTUALNOŚCI

Oferują lek, szczepionkę lub wyjątkowo tanie towary

Od czasu pojawienia się choroby zakaźnej COVID-19, policjanci zauważyli, że pojawiły się różne typy oszustw. Do najczęstszych należą oszustwa telefoniczne, podczas których przestępcy podają się za osoby z rodziny, które miały wypadek lub zachorowały na koronawirusa i potrzebują pieniędzy.

Wczoraj policjanci z KMP w Lublinie otrzymali trzy zgłoszenia dotyczące próby oszustwa. Jak wynikało z informacji przekazanych przez mieszkańców Lublina, zadzwoniła do nich osoba przedstawiająca się za pracownika szpitala. Podczas rozmowy starsze osoby otrzymały propozycję zakupu testów na koronawirusa, które miały zostać dostarczone w najbliższym czasie przez pracownika. Na szczęście żadna z osób nie dała się oszukać.

Równie częste są oszustwa internetowe i elektroniczne polegające na sprzedaży nieistniejącego towaru, zwłaszcza maseczek i środków ochrony osobistej, podrabianiu stron internetowych, zwłaszcza banków, czy wysyłaniu wiadomości tekstowych z podanymi numerami kont lub linkami do zapłaty zaległości. Logując się na fałszywe konto, nieświadomie udostępniamy oszustom swoje loginy i hasła, umożliwiając im dokonywanie operacji na naszych rachunkach bankowych.

Zdarzają się również sytuacje, gdy do osób starszych przychodzą oszuści i próbując wykorzystać ograniczenia w handlu, sprzedają im różnego rodzaju towary, często po znacznie zawyżonych cenach.

Reklama

reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button