AKTUALNOŚCI

Kiedy Pierwsze Komunie Święte?

Wciąż trwają konsultacje księży z rodzicami dzieci, które w maju miały przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej. Diecezja Lubelska poinformowała, że dopóki szkoły są zamknięte, nie należy organizować dla dzieci żadnych spotkań w parafiach. Przedstawia dwa możliwe warianty:

Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte w okresie trwania stanu epidemii.

Wariant II: Jeżeli jeszcze w tym roku szkolnym dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o terminie I Komunii Świętej podejmuje proboszcz w porozumieniu z rodzicami.

Metropolita Lubelski zachęca jednocześnie duszpasterzy, by byli w stałym kontakcie z rodzicami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby, nie wykluczając możliwości indywidualnej Komunii Świętej.

Nowe terminy uroczystości zależą więc od proboszcza, w uzgodnieniu z katechetami i rodzicami dzieci. W wielu parafiach terminy obejmują miesiące wrzesień i październik, ale rozważany jest również początek czerwca.

reklama reklama

Rodzice trzecioklasistów z SP 7 i SP 3 w Świdniku, których dzieci miały przystąpić do sakramentu w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela pod koniec maja, do końca kwietnia muszą wybrać termin spośród: 6 czerwca lub 27 września.

Wybór okazuje się niełatwy. Wielu katechetów i rodziców obawia się, że wrześniowy termin jest bardziej niepewny ze względu na przewidywania wirusologów na temat niebezpieczeństwa powrotu epidemii w tym czasie. Natomiast wariant czerwcowy – z wysokimi już temperaturami i dziećmi w maseczkach w kościele – również dla wielu rodziców nie jest trafiony.

Jeżeli nadal będzie obowiązywać ograniczenie liczby osób uczestniczących we mszy, dzieci przystąpią w kilku grupach, a towarzyszyć mają im tylko rodzice. O rzeczywistych terminach zadecyduje sytuacja epidemiologiczna w kraju.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button