AKTUALNOŚCI

Świdnik: Burmistrz już przekazał Poczcie Polskiej dane wyborców?

Temat tegorocznych wyborów prezydenckich wywołuje ostatnio wiele kontrowersji. Jednym z rządowych pomysłów jest organizacja ich drogą korespondencyjną, Na chwilę obecną, choć ustawa na ten temat nie wyszła jeszcze z senackiej izby, Poczta Polska otrzymała już zadanie zorganizowania powszechnych wyborów korespondencyjnych 10 maja 2020 r. W tym celu zwróciła się mailowo do samorządów o przekazanie im list osób uprawnionych do głosowania w celu wysyłania do nich „pakietów wyborczych”.

Czy burmistrz Świdnika Waldemar Jakson przekazał poczcie dane wyborców? Tak wynika z jego odpowiedzi, na zapytanie jednego z mieszkańców, które pojawiło się 28 kwietnia na profilu społecznościowym burmistrza.

Tymczasem, już w ubiegłym tygodniu, do burmistrza W. Jaksona zapytanie o to, czy zamierza przekazać spis wyborców z gminy Świdnik i na jakiej podstawie prawnej, pismo wystosował radny miejski Świdnik Wspólna Sprawa- Maciej Kantor. Podobne pismo wysłali również radni z klubu radnych miejskich Koalicji Obywatelskiej. Oficjalnych odpowiedzi na tę chwile jeszcze nie otrzymali. Sprawę przekazania danych osobowych komentuje również Jakub Osina– wieloletni radny miejski, były członek Zarządu Powiatu w Świdniku, a obecnie radny RP w Świdniku z ramienia stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa:

Nie jestem zaskoczony, że burmistrz Jakson i jego ekipa przekazała lekką ręka nasze dane osobowe Poczcie Polskiej. To są ludzie ślepo służący PiSowi i interesom tej partii, nawet jak w tym przypadku, ze szkodą dla mieszkańców. Oczywistym jest, że zrobili to bez podstawy prawnej na rozkaz partii jak bolszewicy, ze złamaniem wszelkich zasad praworządności i pogardą dla mieszkańców. Wspólnie z mieszkańcami będziemy sięgać po dostępne środki prawne, aby rozliczyć w tej sprawie burmistrza i jego urzędników. Kary za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych są bardzo wysokie, w związku z tym będziemy chcieli pociągnąć winnych do odpowiedzialności finansowej. Sądzę, że każdy mieszkaniec Świdnika może teraz sporo zarobić na tym skandalicznym błędzie burmistrza Jaksona.”

Sprawa budzi nie tylko sprzeciw świdnickiej opozycji, ale także części mieszkańców, którzy już w ubiegłym tygodniu przesłali do UM pisma o poniższej treści.

Jak informuje naszą redakcję Czytelnik: „Oczekujemy na odpowiedzi z UM, które prawdopodobnie przyjdą w ustawowym czasie, i na tej podstawie zgłosimy sprawę do Prezesa Ochrony Danych Osobowych do zbadania sprawy i najprawdopodobniej po kontroli skierujemy ją do sądu.”

reklama reklama

Dane osobowe zostały już wcześniej przekazane?

Powołując się na informacje z portalu Money.pl: „20 kwietnia 2020 r. Poczta Polska S.A. zwróciła się z elektronicznym wnioskiem o przekazanie danych. Zgodnie z dyspozycją art. 99 ustawy COVID w dniu 22 kwietnia 2020 r. Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji wydał dane objęte wnioskiem. Było to możliwe dzięki specjalnej tzw. covidowej ustawie, a dokładnie art. 99 , który takie uprawnienie Poczcie daje. Mimo otrzymania tych danych, Poczta Polska nie dysponuje jednak wszystkimi potrzebnymi informacjami. By je uzupełnić potrzebne są dane właśnie od samorządów.

W rejestrze PESEL nie ma bowiem informacji dotyczących tego czy dana osoba posiada na przykład prawa wyborcze. Brakuje także adresów osób, które w poszczególnych miastach tylko mieszkają, choć są zameldowane gdzie indziej. Nie wszystkie samorządy chcą jednak przekazać te dane Poczcie Polskiej, według wielu włodarzy miast nie ma bowiem żadnej podstawy prawnej, aby to zrobić.

źródło: Money.pl

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close